1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW
Суспільство

Допомога Донбасу через Росію: шляхетно, але нелегально

Дмитро Губенко
19 квітня 2017 р.

Німецька благодійна організація відправляє гуманітарну допомогу до непідконтрольних українському урядові районів Луганщини через територію Росії. Українські дипломати нагадують, що цей маршрут є нелегальним.

https://p.dw.com/p/2bPkf
Раїса Штайнік (ліворуч) збирає у Тюрингії медичне обладнання для лікарень Донбасу
Раїса Штайнік (ліворуч) збирає у Тюрингії медичне обладнання для лікарень ДонбасуФото: privat

Раїса Штайнік народилася в Житомирській області, але з 1974 року живе в німецькій федеральній землі Тюрингії. Утім, за роки незалежності вона неодноразово відвідувала Україну як підприємець та постійно стежила за ситуацією на батьківщині. Початок воєнних дій на Сході країни у 2014 році її шокував. "Розбомблені будинки, лікарні, вулиці на Донбасі - це привело мене ледь не до стану депресії", - розповідає Штайнік.

Жінка не могла залишатися бездіяльною, тож вирішила допомогти лікарням Луганщини. Створивши благодійну організацію Aktionsbündnis Zukunft Donbass, вона розпочала в Німеччині збір пожертв, а також вживаної медичної техніки та меблів. Схожим чином Україні допомагають чимало благодійників та волонтерів з Німеччини та інших країн Європи. Але в діяльності Штайнік є особливість - допомогу вона збирає у тому числі для лікарень у непідконтрольних українському урядові районах Луганської області, яку доставляють через територію Росії.

Обхідним шляхом

Вибір саме цих лікарень Штайнік пояснює тим, що до непідконтрольних уряду України районів Донбасу надходить найменше гуманітарної допомоги. За словами активістки, везти до Луганська медичну техніку через українські блокпости її відрадили представники інших благодійних організацій, які раніше не доставляли на непідконтрольні території допомогу через решту території Україну, побоюючись, що вантаж на блокпостах можуть забрати або повернути назад.

Утім, як стверджує активістка, організація Aktionsbündnis Zukunft Donbass надіслала до Служби безпеки України листа, в якому просила офіційного дозволу на провезення вантажу, але за три місяці так і не отримала відповіді. "Тому ми перестали втрачати час та ухвалили для себе рішення надсилати допомогу через Росію - найбільш доступним, хоч і дорожчим шляхом", - пояснює Штайнік. При цьому вона усвідомлює, що з погляду українських офіційних органів її організація нелегально завозить вантажі на територію України.

Як повідомили DW у посольстві України в Німеччині, доставка допомоги не через митний кордон України, до того ж поза процедурою визнання вантажу гуманітарним, порушує українське законодавство. А в'їзд на тимчасово окуповані території України через неконтрольовану ділянку українсько-російського кордону суперечить законодавству про тимчасово окуповані території та порядку в'їзду у тимчасово непідконтрольні регіони Донецької і Луганської області.

Реакція дипломатів

Посольству України в Німеччині відомо про діяльність Aktionsbündnis Zukunft Donbass, однак представники цієї організації не зверталися до дипустанови і жодного разу не інформували її про намір відвідати Схід України з гуманітарною метою. Як пояснили DW в українському посольстві, воно може вживати заходів виключно у правовому полі і з урахуванням законодавства та існуючої практики країни перебування. Наприклад, українські дипломати регулярно надають своїм німецьким колегам роз'яснення щодо в'їзду іноземних громадян на територію України. "Ми очікуємо від наших німецьких партнерів активнішого залучення у процес інформування німецького суспільства про кримінальну відповідальність в Україні за такі дії", - ідеться у відповіді посольства України на запит DW.

Друзі пізнаються в біді: побратимська допомога Бохума Донецьку

Своєю чергою, прес-служба німецького міністерства закордонних справ повідомила Deutsche Welle, що у своїх порадах для мандрівників та безпекових вказівках відомство попереджає про покарання за в'їзд іноземців та осіб без громадянства до Криму та непідконтрольних українському урядові територій Сходу України через Росію. Зовнішньополітичне відомство ФРН також зазначило, що німецький уряд доставляє на Донбас гуманітарну допомогу винятково через решту української території. На сайті посольства ФРН в Україні розміщена пам'ятка для потенційних німецьких благодійників, у якій дипломати наполегливо радять перед відправленням гуманітарних вантажів отримати консультацію в посольстві України або у відповідних українських державних органах.

Допомога за правилами

Штайнік у розмові з DW розповіла, що до неї телефонувала представниця німецького МЗС та попереджала про те, що з погляду України діяльність її організації є незаконною. Проте заборонити її міністерство не може. Тому активістка планує й далі надсилати допомогу лікарням на Донбасі. При цьому один із наступних вантажів має вирушити вже на підконтрольну українському урядові територію - до Авдіївки. "Якщо нашу допомогу можуть прийняти і вона може допомогти, то це найголовніше, що ми можемо в цій ситуації зробити. І на тому, і на іншому боці від війни страждають прості люди", - каже Штайнік.

Українські дипломати запевнили DW, що в Україні "високо цінують щиру допомогу німецьких друзів і партнерів тим українцям, які цього потребують внаслідок російської агресії". Та разом з тим посольство України в Німеччині наполегливо закликає надавати гуманітарну допомогу винятково у відповідності до чинного українського законодавства.

Як просувається розмінування Донбасу (24.04.2017)