1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Саміт НАТО: Жодної присяги на вірність від Трампа

26 травня 2017 р.

Неочікувано для союзників президент США Дональд Трамп уникнув публічних заяв про відданість спільним гарантіям безпеки. Натомість він вимагав від членів Альянсу грошей. Репортаж DW з Брюсселя.

https://p.dw.com/p/2dbTl
Генсек НАТО Єнс Столтенберг під час промови президента США Дональда Трампа
Генсек НАТО Столтенберг вислуховував промову президента США з кам'яним виразом обличчяФото: Reuters/C. Hartmann

Вираз обличчя генсека НАТО Єнса Столтенберга був кам'яним, лінії в куточках роту німецької канцлерки Анґели Меркель ставали дедалі довшими, тоді як французький президент Еммануель Макрон разом із прем'єрами Бельгії та Люксембургу перешіптувалися та дивилися недовірливо на промовця. Американський президент Дональд Трамп використав церемонію відкриття нової штаб-квартири Північноатлантичного альянсу для жорстких закидів на адресу союзників. "Для членів НАТО час нарешті сплачувати справедливі внески, - кричав Трамп, нарікаючи на те, що 23 з 28 країн, мовляв, платять не стільки, скільки повинні. - Це нечесно щодо американського народу". Апогеєм його прочуханки для союзників стали слова про те, що багато членів Альянсу мають "величезні борги" з минулих років.

Під час цих слів Трампа глава німецького уряду напружено дивилася в інший бік. Ті самі закиди, які в НАТО неодноразово відкидали, Анґелі Меркель вже доводилося вислуховувати під час візиту до Білого дому в березні цього року. Незадовго до саміту генсек Альянсу Єнс Столтенберг похвалив усі держави-члени за прогрес на шляху до збільшення оборонних витрат до рівня двох відсотків ВВП. Досягнути цієї мети в НАТО домовилися до 2024 року. Тоді як різні дипломати Альянсу, зокрема й американські, вже неодноразово вказували на те, що ніхто не може мати жодних боргів перед НАТО, адже в нього немає ані спільного бюджету, ані спільних оборонних витрат. Кожна країна-член НАТО сплачує свої відрахування окремо. Канцлерка Німеччини Анґела Меркель ще перед промовою Трампа заявила, що поставлену ще на саміті в Уельсі 2014-го року мету щодо витрат на оборону буде досягнуто: "Ні більше, ні менше". Дональд Трамп неочікуванно запросив ще вищих видатків, назвавши два відсотки ВВП "абсолютним мінімумом".

Анґела Меркель під час саміту НАТО в Брюсселі
З виразу обличчя Анґели Меркель можна було прочитати реакцію на виступ Дональда ТрампаФото: Getty Images/AFP/E. Dunand

Жодного слова про гарантії безпеки союзникам

Багато хто з глав держав і урядів були неабияк здивовані тим, що американський президент публічно не заявив про свою відданість статті 5 договору НАТО, яка проголошує напад на одного з союзників одночасно нападом на всіх інших. Від Трампа, який ще донедавна називав Альянс зайвим і більше не потрібним, цього, взагалі-то, очікували. Генсек НАТО навіть підготував для цього ідеальну нагоду - американський президент мав виступати на урочистому відкритті пам'ятного меморіалу жертвам терористичних нападів у США 11 вересня 2001-го року. Тоді НАТО вперше й поки що востаннє застосовувала цю статтю договору.

Примітно те, що американський держсекретар Рекс Тіллерсон за день до саміту оголосив, що Трамп про свою відданість цьому принципу НАТО на саміті заявить. Та цього не сталося - принаймні публічно. Речник Білого дому Шон Спайсер спробував уже потім згладити ситуацію: "І без слів було зрозуміло, що президент підтримує НАТО, вже хоча б тому, що він тут присутній". 

Анґела Меркель, виступаючи на відкритті іншого меморіалу в Брюсселі - на згадку про Берлінський мур та розділення Європи в часи "холодної війни", в своїх словах зробила критичний реверанс на адресу Трампа. "Не відмежування та не стіни" приносять успіх, а "відкриті суспільства", сказала вона. Тоді як американський президент, як відомо, хоче побудувати стіну на кордоні США з Мексикою, аби відмежуватися від іммігрантів з країни-сусідки. Виступаючи на саміті НАТО, Трамп навіть висловив вимогу, аби Альянс протидіяв не лише тероризму, але й міграції.

НАТО долучилась до антитерористичної коаліції

Попри розбіжності з американським президентом, Альянс прийняв рішення принаймні символічно посилити свою боротьбу проти терору так званої "Ісламської держави" (ІД). Тепер НАТО офіційно приєднається до коаліції боротьби з ІД під проводом США. На цьому кроці наполягав ще попередник Трампа Барак Обама. Утім, додаткової військової участі цей крок не передбачає, чітко дала зрозуміти канцлерка Анґела Меркель. Генсек Альянсу Столтенберг пояснив: "Це надсилає чіткий сигнал рішучості НАТО в боротьбі з тероризмом. Ми будемо покращувати координацію, але це не означає, що НАТО тепер братиме участь у бойових діях". До коаліції з боротьби з ісламізмом на Близькому Сході вже зараз належать понад 60 держав, зокрема й усі члени НАТО як окремі країни. У відповідь на цей крок назустріч США решта країн Альянсу очікувала, що Трамп дасть сигнал солідарності та відданості НАТО, кажуть дипломати. Між тим в Альянсі зараз обговорюють ідею знову збільшити контингент в Афганістані, аби краще боротися з талібами та ІД в країні. Першою свою згоду відправити додаткових військових, які, втім, не мають брати участь у бойових діях, а лише вишколювати афганських солдатів, під час саміту в Брюсселі дала Великобританія.

Нова штаб-квартира НАТО в Брюсселі
Під час саміту в Брюсселі НАТО урочисто відкрив нову штаб-квартируФото: Reuters/Nato Handout/M. Moors

НАТО хоче говорити і про загрозу з боку Росії

Бельгійський король Філіпп зрештою передав НАТО ще не до кінця добудовану будівлю нової штаб-квартири Альянсу. Були підняті прапори 28 країн. Були на церемонії також і військова музика, і показові польоти військових літаків. Трамп спостерігав за усім цим, тримаючи руку в кишені. Жодної реакції на закиди президента США з боку глав держав та урядів решти країн-членів Альянсу під час публічної церемонії не було. Після цього всі вони пішли вечеряти за зачиненими дверима. Серед тем були й загрози з боку Росії та конфлікт в Україні - на східному фланзі НАТО. Яку позицію висловлював американський президент там - невідомо.

Ще перед початком саміту НАТО президент Європейської Ради Дональд Туск повідомив журналістам про результати своєї зустрічі з Трампом: мовляв, він не "на сто відсотків" впевнений, чи він дотримується тієї самої думки стосовно Росії, що й президент США. На батьківщині американський президент перебуває під неабияким тиском, адже там проводиться розслідування зв'язків між його передвиборчим штабом та провідними членами його команди. Крім того, не виключено, що Трамп намагався завадити розслідуванню цього "скандалу з Росією". Через це розслідування він навіть звільнив директора ФБР Джеймса Комі, що викликало жорстку критику.

Cаміт НАТО: дебют Трампа, Україна та гроші (25.05.2017)

 

Бернд Ріґерт
Бернд Ріґерт кореспондент DW у Брюсселі
Пропустити розділ Більше за темою