1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW
Музика

Уперше разом

Вікторія Прихід
1 серпня 2017 р.

Це лише перша репетиція, а графік виступів уже розписаний на два роки. Молодіжний симфонічний оркестр України, створений за сприяння Бетховенського фестивалю з Бонна, готується до перших концертів.

https://p.dw.com/p/2hUuX
Перша репетиція Молодіжного симфонічного оркестру України - попереду великі плани
Перша репетиція Молодіжного симфонічного оркестру України - попереду великі планиФото: DW/V. Prychid

Таку увагу й зосередженість навряд чи побачиш у дорослих музикантів. Затамувавши подих, вони чекають змаху диригентської палички. Диригентка Оксана Линів намагається посміхатись, щоб зняти напругу, але водночас строго наголошує: "Дивіться, якщо німецькі музиканти приїдуть і заграють нашого Лятошинського краще, ніж ми, або у фільмі, який знімає про нас телеканал Аrte, ви сфальшивите, то буде соромно. Мусите займатись". 

Оксана Линів - не просто диригентка. Майстерність цієї 39-річної українки шанують не лише на її батьківщині, але й за межами України. Вона стала першою жінкою-диригентом, яка очолила Оперу та філармонічний оркестр в австрійському місті Грац. І от тепер, попри свій вкрай напружений робочий графік, Оксана Линів допомагає підняти на ноги Молодіжний симфонічний оркестр України.

Оксана Линів намагаєтсья максимально мотивувати юних музикантів
Оксана Линів намагаєтсья максимально мотивувати юних музикантівФото: DW/Y. Dankevych

Диригентка мусить максимально мотивувати молодь, бо часу - не багато, а молодим музикантам треба ще зігратись. Уже незабаром в Україну приїдуть молоді музиканти з Німеччини, разом з якими буде сформовано українсько-німецький молодіжний оркестр. У такому складі юні оркестранти дадуть кілька концертів в Україні та Німеччині.  

Перші враження

А поки що 30 найкращих і найталановитіших юних музикантів віком від 14 до 22 років зі всієї України зібрались у Львівській філармонії на першу репетицію. Їх відібрало спеціальне журі, до складу якого входили українські та німецькі музичні експерти. Довелось витримати суворий відбір - на кожне місце в оркестрі було в середньому шість претендентів.

Більшість з молодих людей - учні музичних училищ і спеціалізованих музичних шкіл - як і сімнадцятирічний скрипаль Артем Козира з Тернопільського обласного музичного училища. У нього зараз канікули, але хлопець не шкодує, що мусить працювати, а не відпочивати. "Я прийшов сюди, бо захотілось набратись досвіду. А ще я хочу побачити Німеччину, зіграти з німецькими музикантами, мені цікавий їхній рівень гри", - каже Артем.

Серед оркестрантів - ще зовсім юні музиканти
Серед оркестрантів - ще зовсім юні музикантиФото: DW/Y. Dankevych

Над злагодженістю в оркестрі ще треба попрацювати, бо музиканти - не знайомі і щойно "притираються", ділиться своїм враженням від першої репетиції перша скрипка оркестру Олександра Мороз. Дівчина навчається на четвертому курсі Львівської консерваторії. "Шукаємо спільну мову. Не просто, бо це тільки другий день репетицій, і тут багато людей, які ще - зовсім молоді, навіть маленькі, я б сказала. Але до серпня ще багато часу і все буде добре", - впевнена музикантка.

Програма

На Бетховенський фестиваль молоді музиканти повезуть три твори: увертюру Франца Ксавера Моцарта, симфонічну поему "На берегах Вісли" Бориса Лятошинського і потрійний концерт для скрипки, віолончелі та фортепіано з оркестром Людвіга ван Бетховена. 

І хоча Лятошинського молоді музиканти назвали складним для виконання, Оксана Линів каже, що вибрала його, бо хотіла показати Європі українську музику якнайкраще. "Борис Лятошинський є дуже яскравим композитором, в його творах - жива історія України. З усіма драмами, подіями, які Україна переживала. І симфонічна поема "На берегах Вісли", висвітлює, як на мене, одну з драматичних  сторінок України, акцію "Вісла". У цьому творі є етнічний колорит коломийок, лемківських танцювальних ритмів", - розповідає диригентка. 

Що далі

Перший концерт у молодого оркестру - у Львові на фестивалі LvivMozArt 25 серпня, наступного дня - виступ у Києві. І далі - 14 вересня на Бетховенському фестивалі в Бонні і 17 вересня в Берліні. У планах наступного року ще один концерт у Берліні на найбільшому фестивалі молодіжних оркестрів світу, а через рік є ще одне запрошення з Австрії. Для цього доведеться добирати ще 30-40 українських дітей. А значить і  шукати гроші, бо зараз фінансування оркестру на себе повністю взяв Бетховенський фестиваль у Бонні.

Після закінчення спільного проекту, українському молодіжному оркестру доведеться виживати самому. "З державного боку ми поки що підтримки не маємо.  Лише моральну, але не фінансову. Тому дуже сильно хотілося б, щоб наші впливові люди й політики звернули увагу на цей оркестр і стали його покровителями. Бо найкращі інвестиції - це інвестиції в молодь, це краще, що ми можемо зробити, щоб потім пишатись", - каже Оксана Линів.

Українка стала першою жінкою, яка очолила оперу Граца в Австрії (03.02.2017)

Пропустити розділ Більше за темою