1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Себастіан Курц: "вундеркінд" стане канцлером Австрії

Крістіан Бартлау
16 жовтня 2017 р.

31-річний Себастіан Курц зі своєю консервативною партією АНП переміг на парламентських виборах в Австрії. Він позиціонував себе як протилежність Меркель та намагався завоювати виборців простими гаслами.

https://p.dw.com/p/2lpaB
Претендент на посаду канцлера: лідер Австрійської народної партії Себастіан Курц
Претендент на посаду канцлера: лідер Австрійської народної партії Себастіан КурцФото: Getty Images/AFP/J. Klamar

Гладко поголений та рум'янолиций Себастіан Курц (Sebastian Kurz) виглядає значно молодше свого 31-го року. Лідер консервативної партії-переможниці на парламентських виборах у Австрії до травня 2017-го очолював Молоду народну партію (МНП) - молодіжне крило Австрійської народної партії (АНП). Перейнявши керівництво усією політичною силою, Курц став наймолодшим головою в історії партії. 

Претендент на посаду канцлера: лідер Австрійської народної партії Себастіан Курц
Претендент на посаду канцлера: лідер Австрійської народної партії Себастіан КурцФото: Getty Images/AFP/J. Klamar

Курц - єдиний син вчительки та інженера, що виріс у робітничому районі Відня, - швидко подорослішав і ще швидше зробив кар'єру. У віці, коли інші роздають передвиборні листівки у руки перехожим, він домігся того, що став надією консерваторів, лідером АНП та фаворитом виборів до парламенту країни, які відбулись 15 жовтня. Його прості гасла влучили в саму ціль - настав час для чогось нового. І тепер Курц як лідер партії, що перемогла на виборах, отримав мандат на формування коаліційного уряду та право стати у ньому канцлером. 

Молоде обличчя у політиці

"Люди перенаситилися політиками старого зразка", - каже у розмові з DW політолог Петер Фільцмаєр (Peter Filzmaier) з Дунайського університету Кремса. Під час виборів президента в 2016 році кандидати від великих партій зазнали поразки у першому турі виборів, канцлер від Соціал-демократичної партії Австрії (СДПА) Вернер Файманн (Werner Faymann) пішов у відставку.

Його наступник Крістіан Керн (Christian Kern) намагався впроваджувати динамічний стиль керівництва, завдяки чому його порівнювали з канадським прем'єром Джастіном Трюдо. Перед виборами показники СДПА знову зросли, на нинішніх виборах вона повторила свій попередній результат 2013 року, отримавши майже 27 відсотків.

Навколо Себасітана Курца, який у травні перейняв керівництво в АНП, ажіотаж ще тримається. "У випадку з ним ефект посилюється завдяки таким банальним речам, як його молодість", - зауважує експерт. Коли у 2011-му Курц обійняв новостворену посаду державного секретаря з питань інтеграції, ліволіберальна газета Der Standard назвала це просто "знущанням". Однак у 2013 році він стає відомим на світовій арені, очоливши у 27.річному віці міністерство закордонних справ Австрії. І ось уже понад рік, як Курц залишається найулюбленішим австрійським політиком серед усіх груп населення. Секрет його успіху полягає в тому, що як глава МЗС у непопулярному уряді в складі СДПА та АНП, він постійно тримався на відстані від політичних сварок.

Протилежність Меркель

Але Курц завжди мав славу бунтівника. У 16 років він хотів вступити до організації АНП у віденському районі, де виріс, але від нього грубо відкараскались: "Повертайся, коли вступиш на навчання". У партійній організації в іншому районі Відня йому пощастило більше. Там він швидко піднявся і вже в 2008 році очолив віденське молодіжне крило АНП, а ще через рік - МНП на федеральному рівні. У 2010 році він орендував для виборчої кампанії у Відні Hummer чорного кольору - і влаштовував вечірки під гаслом: "Чорний - це круто".

Турецькі мігранти у Відні
Тема міграції домінуєФото: picture-alliance/dpa/H. Fohringer

Коли його призначили державним секретарем з питань інтеграції, Курц закинув навчання на юридичному факультеті університету. Одного разу, перебуваючи на посаді, він здивував своїх критиків - програмами з допомоги мігрантам та висловом про необхідність "більшої гостинності в Австрії". У 2013 році, обійнявши посаду міністра закордонних справ, він перевів це питання у компетенцію МЗС. І змінив свою думку: улітку 2015 року під час напливу біженців він чітко позиціонував себе як противник гасла Анґели Меркель (Angela Merkel) "Ми з цим впораємося". Це зробило його зіркою, як в Австрії, так і в Німеччині, куди його запросили на популярне телевізійне ток-шоу Anne Will та на партійний з'їзд баварського Християнсько-соціального союзу, чий очільник Горст Зеегофер (Horst Seehofer) також критикував політику німецького уряду в питанні прийому біженців.

Нові підходи в політиці 

"Він має слушні рішення для проблем міграції", - каже Міхаель Брандштеттер (Michael Brandstetter), який перед виборами працював у Team Kurz. Він не є членом МНП, він - волонтер. Його переконав "новий стиль" Курца, як він каже. "Він зосереджує увагу на змісті, а не на тому, щоб паплюжити інших", - каже молодий чоловік.

Після виборів теоретично можливі різні варіанти коаліції
Після виборів теоретично можливі різні варіанти коаліціїФото: picture-alliance/dpa/B. Gindl

У передвиборчій кампанії Курц зробив ставку на "правий центр": питання міграції, безпеки та ісламізму. Власне, теми правопопулістів, які Курц успішно перейняв. І якщо Австрійська партія свободи (АПС) тривалий час лідирувала в опитуваннях з рейтингом підтримки понад 30 відсотків, то спершу Курц перейняв їхню позицію, а згодом - і показники підтримки "свободівців".

Ця тактика поляризує суспільство. Австрійський новинний тижневик Profil нещодавно оприлюднив статтю про Курца із заголовком "Гайдер - полегшений варіант". (Йорґ Гайдер (Jörg Haider) тривалий час був лідером АПС. - Ред.) Фільцмаєр вважає, що порівнювати тут можна хіба що стратегічні підходи обох: "Курц, як і Гайдер, ставить собі стратегічне питання: як я можу достукатися до виборців, яких я теоретично можу завоювати? І таким чином він виграє від поляризації", - пояснює політолог.

Вибори у Австрії: "друзі Москви" наступають (13.10.2017)

Пропустити розділ Більше за темою