1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Іспанський суд заарештував двох лідерів сепаратистів

Стас Соколов | Віктор Черецький
17 жовтня 2017 р.

В Іспанії заарештували двох керівників провідних каталонських громадських організацій, які виступають за незалежність регіону.

https://p.dw.com/p/2lwWs
Жорді Куїшар (л) та Жорді Санчес опинилися під вартою
Жорді Куїшар (л) та Жорді Санчес опинилися під вартоюФото: picture-alliance/abaca/B. Akbulut

Суд у Мадриді ввечері в понеділок, 16 жовтня, видав ордер на арешт двох впливових каталонських сепарастистів, керівників регіональних організацій, які виступають за незалежність автономії. Національна судова палата Іспанії постановила, що взяти під варту необхідно глав Національної асамблеї Каталонії та організації Òmnium Cultural Жорді Санчеса та Жорді Куїшара. Обидві структури налічують десятки тисяч членів та вважаються головними учасниками каталонської кризи, передає агенція новин AFP.

Підозрюваним закидають "підбурювання до непокори владі" у час протестів напередодні забороненого Мадридом референдуму щодо незалежності Каталонії. Слідство вважає, що вони несуть відповідальність за події в Барселоні 20 і 21 вересня. Саме підозрювані, за цими даними, керували тоді учасниками протесту, котрі блокували упродовж доби урядові будівлі в каталонській столиці, де представники іспанської поліції вилучали документи, які стосувалися референдуму. Демонстранти тоді не дозволяли співробітникам вийти з офісних будівель.

Санчеса та Куїшара звинуватили в умисному спротиві представникам влади, які виконували судову постанову. Слідча пояснила своє рішення також побоюваннями, що, залишившись на свободі, підозрювані знову можуть влаштовувати безлади, враховуючи нестабільну ситуацію в регіоні. Під час допиту заарештовані відмовилися відповідати на запитання слідства, повідомляє кореспондент DW з Мадрида.

"Держава грається в провокації", - заявив речник уряду Каталонії Жорді Турулл, коментуючи рішення про арешт. Обидві організації закликали каталонців до мирного протесту. Òmnium Cultural оприлюднила раніше записане на випадок арешту звернення Санчеса, де той закликає до ненасильницької боротьби за спільну ціль, аж до "підпільної" діяльності.

Напруженість зростає

Напередодні іспанський та регіональний уряди обмінялися заявами. Каталонія закликала до діалогу, тоді як Іспанія заявила, що не почула конкретну позицію щодо "проголошення незалежності". Прем'єр Іспанії Маріано Рахой пообіцяв, що якщо каталонський уряд до четверга не визначиться або ж наполягатиме на незалежності, Мадрид позбавить Каталонію статусу автономії та введе пряме управління з центру.

10 жовтня у парламенті Каталонії очільник місцевої влади Карлес Пучдемон підписав декларацію про незалежність регіону від Іспанії. Утім, набуття чинності документа одразу ж відклали. Цьому передував суперечливий референдум в Каталонії 1 жовтня. Попри протидію Мадрида, за даними регіональної влади, у ньому взяли участь 42,3 відсотка виборців - 2,26 мільйона осіб, з яких 2 мільйони проголосували за незалежність. Центральна влада намагалася перешкодити проведенню голосування, оскільки вважає його незаконним.

Чому ЄС не буде посередничати у каталонській кризі (05.10.2017)