1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Фірташ затягує екстрадицію

19 грудня 2017 р.

Вищий земельний суд Відня відхилив запит Іспанії на екстрадицію Дмитра Фірташа. Як не парадоксально, це лише спрощує питання його екстрадиції до США. Утім, юридичні зачіпки можуть затягнути питання ще на рік.

https://p.dw.com/p/2pdkd
Österreich Wien Dmytro Firtasch vor Gericht
Фото: Getty Images/AFP/G. Schneider

Іспанські правоохоронці недостатньо обґрунтували європейський ордер на арешт Дмитра Фірташа. Таке рішення у вівторок, 19 грудня, ухвалив Вищий земельний суд Відня. Таким чином, суд підтвердив рішення першої інстанції, ухвалене 28 серпня і питання видачі українського мільярдера Іспанії зняте.

Іспанські правоохоронці підозрюють Фірташа у причетності до організованого злочинного угруповання і у відмиванні грошей. "Такий ордер на арешт мав би містити юридичну оцінку інкримінованого злочину і описати обставини, за яких цей злочин був скоєний. Наприклад, місце і час скоєння злочину і конкретну причетність підозрюваного до злочину", - зазначається у прес-релізі суду. Водночас австрійські судді не побачили в ордері на арешт нічого, крім самого по собі твердження, що Фірташ перебував "у тісному контакті" і "довірливих відносинах" з іншим підозрюваним.

"Порушення прав людини"?

Відмова видачі Іспанії дещо спрощує для австрійського уряду відповідь на запитання, що далі робити з українським олігархом, який уже більше трьох років безвиїзно сидить в Австрії. Тепер, щойно рішення суду набере законної сили, міністр юстиції має вирішити, чи видавати Дмитра Фірташа Сполученим Штатам. Досі стояло ще й питання, куди саме видавати олігарха. У лютому Вищий земельний суд Відня дозволив екстрадицію до США, де українця звинувачують у корупції. Аби тягнути час, адвокати Фірташа вхопилися за останню соломинку - подали скаргу до Верховного суду Австрії. Захист олігарха заявляє, що екстрадиція до США була би порушенням засадничих прав людини. 

Сама по собі ця скарга не мала би бути перепоною для видачі Дмитра Фірташа США, оскільки не відстрочує автоматично виконання рішення Вищого земельного суду. Утім, на руку мільярдеру зіграв один юридичний казус. Річ у тім, що адвокати послались не на Європейську конвенцію з прав людини, як досі було прийнято у таких випадках, а на Хартію основних прав Європейського Союзу. Цей хід адвокатів дозволив Фірташу затягнути питання екстрадиції орієнтовно ще на рік.

Юридична казуїстика

Верховний суд Австрії декілька місяців тому звернувся до Європейського суду з проханням дати роз'яснення: чи можуть громадяни посилатись у певних випадках на Хартію основних прав Європейського Союзу. Саме так зробили адвокати групи підприємців, яких в Австрії підозрюють в ухилянні від сплати податків. Цим шляхом пішла і досвідчена команда адвокатів Дмитра Фірташа на чолі з екс-міністром юстиції Австрії Дітером Бемдорфером (Dieter Böhmdorfer), що дозволило виграти немало часу. "Виконання рішення суду про припустимість екстрадиції до США призупинене до того моменту, доки Європейський суд не дасть роз'яснення", - повідомила DW речниця Вищого суду Австрії. Як пояснили у Європейському суді, середній термін розгляду такого роду запитів національних судів становить 15 місяців.

Вілла у Відні, в якій, за даними австрійських ЗМІ, мешкає Дмитро Фірташ
Вілла у Відні, в якій, за даними австрійських ЗМІ, мешкає Дмитро ФірташФото: DW/E. Theise

Таким чином, за питання, чи видавати Фірташа США, міністр юстиції, як очікується, візьметься не раніше наступного літа. Тим часом в австрійській пресі вже розпочалися спекуляції щодо того, яку роль у долі українського олігарха можуть зіграти його політичні зв'язки в Австрії. Зокрема, журналіст інформаційної агенції APA вказав на зв'язки багаторічного речника Фірташа Даніеля Каппа (Daniel Kapp) з новим міністром юстиції Йозефом Мозером (Josef Moser). Зокрема, Капп кілька років тому, на старті виборчої кампанії у боротьбі за крісло президента країни, зареєстрував домен moser2016.at - вочевидь, в рамках підготовки до кампанії на підтримку кандидатури Мозера. Але кандидатом від консерваторів на виборах, зрештою, став інший політик. Капп не дає відповіді на запитання, з якою метою реєстрував домен. Водночас, відповідаючи на запитання DW, речник Фірташа підтвердив, що час від часу "неформально і приязно контактує" з новим міністром юстиції, однак ніколи не говорив з ним про свого українського клієнта. "Спроби провести паралель між призначенням пана Мозера міністром юстиції і справою Фірташа навіть близько не має нічого спільного з реальністю", - наголосив Капп.

Водночас спекуляції про можливість опосередкованого впливу людей, пов'язаних з українським олігархом, на призначення Мозера, можуть підживлюватися низкою обставин. Зокрема, за повідомленнями австрійської преси, під час коаліційних переговорів від право-популістської Австрійської партії свободи  у робочій групі з питань юстиції брав участь адвокат Фірташа Рюдіґер Шендер. Його партнер по адвокатській роботі, очільник команди захисників українця Дітер Бемдорфер був міністром юстиції саме від правих популістів. До цієї партії раніше належав і Мозер, який деякий час навіть був соратником Бемдорфера по фракції АПС у Національній раді. 

Чи полетить Фірташ до Москви?

Тим часом у далекому Чикаго адвокати Дмитра Фірташа вже декілька місяців відпрацьовують "план Б". Вони домагаються закриття справи ще до того моменту, як постане питання екстрадиції їхнього клієнта. При цьому захист наразі не заперечує звинувачень ФБР на адресу Фірташа, а доводить лише непідсудність в американському правовому полі можливих хабарів, які давалися в Індії. Рішення за скаргою суддя ще не ухвалив. Тим часом представник обвинувачення, як свідчить протокол нещодавнього судового засідання, який є в розпорядженні DW, стурбований можливою втечею олігарха. Прокурор боїться, що, коли "запахне смаженим" Фірташ "стрибне у свій літак" і полетить до Москви чи якоїсь іншої країни, звідки екстрадиція до США буде неможливою.

У Вищому земельному суді, відповідаючи на запитання DW, нагадали, що закордонний паспорт Дмитра Фірташа залишається на зберіганні суду, так само як і рекордна для Австрії застава у 125 мільйонів євро.  

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою