1. Преминаване към съдържанието
  2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Какво ни казват филмите на ДС

16 февруари 2018

"Връзките със старата система на ДС не са конспиративна теория, а нещо много реално, което пречи на България и до днес", казва журналистката Диана Иванова, която представя пред германска публика филми на бившата ДС.

https://p.dw.com/p/2snyE
Akten der bulgarischen Staatssicherheit
Снимка: BGNES

Хорове, които в екстаз скандират името на Георги Димитров, но и разпити на дисиденти – около 4000 ленти, създадени от бившата ДС, по чудо са останали запазени до днес. "Защо тези филми не са били унищожени? Това е много голяма въпросителна, защото всъщност те не са били предназначени да ги гледаме днес", казва журналистката и режисьорка Диана Иванова, която представя част от филмите на ДС и пред германска публика. 

Откриването на тези ленти става случайно. Търсейки визуален материал за своя филм "Чуй", посветен на историята на радио "Свободна Европа", през 2012 Диана Иванова попада на 35-милиметрови ролки във филмовия архив в Банкя. Оказва се, че става дума за филми, произведени от МВР и Висшия сержантски институт "Г. Димитров", където са се обучавали всички кадри на ДС. Част от откритите близо 4000 ленти са дигитализирани и обработени от Комисията по досиетата.

"Интересът към тези филми е огромен, включително и в Германия. Защото те показват много ясно системата на ДС, същността ѝ, те са много интересен документ за времето, при това не чужд преразказ, а непосредствено преживяване на една реалност, до която иначе няма как да се докоснеш", казва журналистката, която би желала информациите да станат по-достъпни за всички. Сред откритите филми особено силно са я впечатлили разпитите с дисидента-поет Петър Манолов, които тя определя като "уникални по характер".

"Можем да видим миналото по нов начин"

"От моите разговори с филмови историци и с хора, които изследват миналото в Чехия, Германия и Румъния, разбрах, че такива архивни записи другаде просто няма - това е един уникален документ за съпротивата - за способността на един човек да се държи по толкова достоен начин по време на разпит в ДС, знаейки, че е сниман, и знаейки, че този материал се записва, само за да бъде използван срещу него. Този материал впечатлява изключително силно и публиката - по време на всички прожекции, които съм правила", казва Иванова. Според нея, записаните разпити с Петър Манолов са повод за гордост и достойнство, за това, че и в България е имало достойни българи. Може да са били малко, добавя тя, "но все пак имаме възможност да видим поне един от тях, а и да разберем колко малко знаем за тези хора". "Каквато и чистка да е минала през тези архиви, все пак има следи, с помощта на които можем да видим това минало по нов начин -  за едни то може да е повод за срам, за други – повод да осъзнаем и разберем защо толкова бавно вървим напред", казва журналистката. 

Тя е убедена, че противно на уверенията на някои политици, в днешна България има интерес към темата за досиетата на ДС и към връзките на хора от бившата ДС с политическия елит в България от по-ново време. В това се е убедила особено по време на протестите от 2013 срещу назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, преминали в протест срещу модела #КОЙ.

"Мисля, че има едно доста будно, ново поколение в България, те са вече дори няколко, които искат да разберат има ли ги тези връзки. И протестите, които започнаха преди няколко години срещу назначаването на Пеевски в ДАНС, показаха много ясно, че тези връзки със старата система на ДС изобщо не са някаква конспиративна теория, а са нещо много реално, което пречи на България и до днес. Защото именно тогава, покрай протестите около Пеевски, една млада публика дойде да гледа нашите филми и тогава стана ясно, че следователят на ДС, който разпитва Петър Манолов, е известен на хората и младите и журналисти. Това е Ангел Александров, който остава в НСС и след промените от 1989 - това е именно човекът, който помага за кариерата на Пеевски. Така че тези връзки бяха много ясни: хора, които са били в системата на ДС и след промените, вкл. и до ден-днешен, имат много солидно влияние върху случващото се в държавата. Дори само този единичен пример потвърди на практика, че всъщност има връзка с предишни структури и предишно управление – и че това, което се случва след 1989, не е нещо ново, което изведнъж започва и няма връзка с предишния режим", казва Диана Иванова.

"Да се замислим откъде идваме"

Сравнявайки филмите на българската ДС с тези, правени от германската ЩАЗИ, Иванова регистрира и един любопитен факт. "Оказа се, че българските филми са направени, така да се каже, много професионално. В самата студия "Георги Димитров" в София са работили известни режисьори, актьори, звукооператори. Тоест да работиш и да се снимаш в такъв филм на филмовата академия в Симеоново не е било нещо срамно или нещо, което да се смята, че не бива да се прави, защото е ставало дума за хора от ДС. Вижда се, че това е бил един нормален начин да се припечелят средства. Това е интересен и недостатъчно анализиран факт, от който си личи, че участието в тази система е било някаква нормалност в България."

Филмите на българската ДС са крайно интересен, но същевременно противоречив и недокрай изследван източник на информация, което, според организаторите на прожекцията им - форума "Лев Копелев" и Дружеството за Югоизточна Европа, има пряка връзка със закъснялото и непоследователно  разкриване на досиетата на бившата ДС в България. Филмите предизвикват силни емоциални реакции и с визуалния си език позволяват да се направи нов прочит на част от българската история. Или както казва Диана Иванова: "Да се замислим над това кои сме и откъде идваме всички ние".

***

Кадри от част от филмите ще бъдат прожектирани в събота, 17.02.2018, в Кьолн от 17 до 19 часа. По темата ще се проведе и дискусия с водещ Тобиас Флесенкемпер и с участието на Диана Иванова. Адрес: Neumarkt 18a; in der Neumarkt Passage, 50667 Köln

Прескочи следващия раздел Повече по темата

Повече по темата