1. Преминаване към съдържанието
  2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ
Литература

"Това някакъв виц ли е?"

Роберт Шварц
23 април 2018

Най-новият румънски скандал звучи като един от популярните вицове на фиктивното радио Ереван от времето на комунизма. Главната роля в него играе носителката на Нобелова награда за литература Херта Мюлер.

https://p.dw.com/p/2wU3q
Ruhrtriennale Herta Müller
Снимка: Ruhrtriennale/Stephanie von Becker

Най-новият румънски скандал звучи като един от популярните вицове на фиктивното радио Ереван от времето на комунизма. Попитали радио Ереван: вярно ли е, че партийното ръководство е дало автомобил на своя заслужил член Иван Иванович? Радиото отговорило: Да, принципно е вярно. Само че не му е даван автомобил, а му е бил отнет. 

По същата схема се развива в момента скандалът в румънския Съюз на писателите, избухнал около името на носителката на Нобелова награда за литература Херта Мюлер. Тя произхожда от областта Банат в Западна Румъния, от германското малцинство на банатските шваби. Мюлер придобива известност като писателка още преди да замине за Германия през 1987 година. Като част от дисидентската писателска "Банатска група" тя попада в полезрението на румънските тайни служби - основно заради критичните си текстове.

Членство, за което тя дори не знае

Първата ѝ книга - "Низини" - се появява през 1982 година. В Румъния тя е цензурирана. Оригиналът обаче стига по обиколни пътища до Германия, където бива публикуван - през 1984 година от издателство "Rotbuch". Румънският отговор навремето гласи: засилен шпионаж от "Секуритате", клевети и заплахи по адрес на авторката. "Всеки, който ме критикуваше тогава, доказваше по този начин своята любов към родината", казва Херта Мюлер години по-късно в интервю за ФАЦ. Изглежда обаче и до днес това не се е променило.  

Преди няколко дни Херта Мюлер, която отдавна живее в Берлин, научава, че е била изключена от Съюза на писателите в Румъния, понеже е пропуснала да си плати годишния членски внос. Същото решение е взето и за други нейни колеги и колежки, някои от които - като нея самата и като банатския ѝ колега Вилям Тоток - живеят в Германия. Малко по-късно от писателския съюз смекчават тона. Казват, че писателката е била отстранена само временно.

"Това някакъв виц ли е?", гласи първата реакция на нобеловата лауреатка, в чието писмено становище до Дойче Веле се казва следното: "Никога не съм знаела, че членувам в този писателски съюз. Никой никога не ме е питал дали искам да влизам в него, нито пък някой ме е информирал, че съм била приета за член - без значение с какви мотиви". И още: Мюлер никога не е била подканвана да си плати членския внос в тази организация.

Абсурден театър

Още по времето, когато живее в Румъния, тя получава предложение да бъде приета в писателския съюз. Тогава обаче Херта Мюлер обвързва това с условието в съюза да бъде поканен и нейният банатски колега Вилям Тоток. И тъй като той не получава такава покана, Мюлер също решава да не стане член на съюза. Това е и последният ѝ контакт с тази организация. 

"Как да нарека този абсурден театър? Шантаж както едно време? Някой решава нещо през главата ми и после хвърля вината изцяло върху мен. Това няма нищо общо с демокрацията", посочва Херта Мюлер. 

Пред Дойче Веле Вилям Тоток потвърждава думите на Херта Мюлер. И все пак: как да си обясним, че двамата писатели, пък и не само те, са били членове на писателския съюз? Според Тоток, като израз на настъпилото отваряне към света, обновеният след 1989 писателски съюз е приел в редиците си и някои писатели в изгнание, без обаче по официален път да ги информира за това. Тоток, подобно на Мюлер, никога не е бил подканван да си плати членския внос.

Херта Мюлер като млада писателка в Румъния
Херта Мюлер като млада писателка в РумънияСнимка: privat

Заради избора на ново ръководство?

Скандалът избухва точно преди избора на новото ръководство на писателския съюз. Старата писателска гвардия около публициста и литературен критик Николае Манолеску изведнъж - цели 28 години след промените - решава да се придържа към старите правилници. Много други членове на съюза обаче смятат това за скандално. Според тях, ръководството на съюза мисли само за своето преизбиране. Вместо да се гордее, че в редиците му е и нобеловата лауреатка, ръководството на съюза се опитва да си спечели подкрепа с помощта на една групичка писатели "патриоти", които все повече са обречени на забрава - само и само за да си осигури преизбирането.

В социалните мрежи, но и в някои отделни публикации, скандалът отприщи популистка клеветническа кампания срещу Херта Мюлер - от лични нападки до оскверняване на получената от нея Нобелова награда. Ето само два примера от румънската преса: "По правило еврейките са отвратителни, но дебелата Херта ги бие всичките" и "Нямаме нужда от нобелови лауреати, които не си плащат дълговете. Нека си стои в Германия и да не се прави на по-велика от нас!".

Точно на принципа "който ме напада, демонстрира любов към родината". Очевидно формулата работи и днес - 31 години след като Херта Мюлер е напуснала старата си родина Румъния. Тук обаче вицът свършва.