1. Преминаване към съдържанието
  2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Тайните на Рудолф Хес

10 септември 2013

На търг в САЩ се продава сензационна находка - ръкопис на Рудолф Хес, дясната ръка на Хитлер и третия по важност човек в Райха. Ръкописът разкрива една крайно невротична личност със склонност към саморазрушение.

https://p.dw.com/p/19fQo
Източник: Alexander Historical AuctionsСнимка: picture-alliance/dpa/Alexander Historical Auctions

Записките с гриф "строго секретно" са се намирали у Рудолф Хес по времето, когато той е изправен пред трибунала в Нюрнберг. След процеса обаче те безследно изчезват. Едва сега досието отново излиза на бял свят. Направените анализи сочат, че е изключено да става дума за фалшификат. В тръжния каталог пише, че неназованият притежател на документа го е придобил преди около 20 години от анонимен източник. Стойността на записките се изчислява днес на близо 300 000 долара.

През последните 20 години само един човек е твърдял, че притежава досието на Хес - това е холандският журналист Карел Хиле. През 1997 г. той заявява, че бившият шеф на британските тайни служби МИ-6 Морис Олдфийлд нелегално изнесъл досието от Уайтхол и го предал на историци, които на свой ред го пренесли на "сигурно място" в чужбина. Не е ясно обаче дали историята с досието е вярна.

Рудолф Хес е дълбоко замесен в престъпленията на националсоциалистическия режим. Като близко доверено лице на Хитлер, той допринася значително за създаването на култа към фюрера, а след идването на Хитлер на власт през 1933 г. играе значителна роля за налагането на националсоциалистическата диктатура.

Хес е замесен в убийството на шефа на щурмоваците от СА Ернст Рьом през 1934 г. Негов подпис носят и расовите закони за ликвидирането на евреите. След като националсоциалистическата власт укрепва вътрешната си власт и насочва поглед навън, Хес постепенно изпада в изолация, започва да се занимава с езотерика и гадателство.

Авантюра без реално значение

През 1941 г. решава, че е дошъл моментът да възвърне политическото си влияние. Настоява за прекратяване на войната срещу Великобритания, за да станела тя съюзник в битката срещу руския комунизъм. През май 1941 г. Хес има среща с херцога на Хамилтън, в чието лице вижда политически противник на Уинстън Чърчил и на неговата антинацистка линия. Записки от тази среща има в досието с гриф "строго секретно". Едва в края на престоя си в Лондон Хес обявява, че мисията му с цел сключване на сепаративен мир с Великобритания не е заръчана от Хитлер, нито пък става с негово знание. Предложенията на Хес обаче поначало не са представлявали интерес за Чърчил и неговото правителство, защото отдавна са били отхвърлени като неприемливи.

Flash-Galerie Memorium Nürnberger Prozesse
Обвиняемите на Нюрнбергския процес. Вторият от ляво е Рудолф ХесСнимка: 2009 museen der stadt nuernberg

Какво е накарало Хес да потегли на специална мисия до Англия - това не е известно. Има предположения, че британските тайни служби са подвели нацисткото външно разузнаване да вярва, че Хес ще получи аудиенция при крал Джордж VI, на която да се позагладят отношенията между двете страни. След провала на британската му мисия и един последвал неуспешен опит за самоубийство, Хес изпада в болестно състояние. През ноември 1941 пише писмо до краля на Англия, в което се оплаква, че санитарите и лекарите слагали в храната и лекарствата му вещество "с толкова силно въздействие върху мозъка и нервите", че започвал да смята, че полудява.

През 1945 г. Рудолф Хес е изправен пред трибунала на Нюрнбергския процес като номер 2 в списъка след Херман Гьоринг. Осъден е на доживотен затвор. На 17 август 1987 г. 93-годишният Хес е намерен мъртъв в килията си в затвора Шпандау. Около врата му бил увит електрически кабел. Според официалните данни, той се е самоубил, но семейството му твърди, че е убит. Погребан е в семейното гробище на Хес в гр. Вунзидел. Затворът Шпандау е разрушен, за да се предотврати превръщането му в място за поклонение.

АГ, ДПА, ШпО, Б. Рачева/ Редактор: Б. Узунова

Прескочи следващия раздел Повече по темата

Повече по темата

Покажи още теми