1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Експерт: Без мігрантів рівень безробіття у ФРН був би вищим

Крістоф Гассельбах11 вересня 2015 р.

Як виглядає ситуація з освітою серед іммігрантів та біженців у ФРН? Чи існує небезпека того, що вони витіснять місцевих на ринку праці? Ульф Рінне з Боннського інституту майбутнього ринку праці розвінчує поширені страхи.

https://p.dw.com/p/1GUxz
DW Beitrag Screenshot Flüchtlinge Handwerk

DW: Пане Рінне, згідно з даними Федерального статистичного відомства Німеччини, майже третина німців іноземного походження має документ про освіту, що дозволяє їм навчатися в університеті чи професійно-технічному виші. Серед тих, хто не має іноземного коріння, ця частка нижча. Як Ви пояснюєте таку ситуацію?

Ульф Рінне: Це мало дивує. Адже треба розуміти, що на даний момент існує мало легальних шляхів імміграції до Німеччини. І якщо вони й є, то це переважно канали, за якими до ФРН переселяються висококваліфіковані іноземці.

Крім того, серед них багато ж громадян країн ЄС, які й без того можуть вільно працювати в Німеччині.

Абсолютно правильно.

Тобто можна сказати, що це не є проблемою для німецького ринку праці? Чи існує на ньому, приміром, конкуренція між мігрантами та німцями за робочі місця?

Експерт Боннського інституту майбутнього ринку праці Ульф Рінне
Експерт Боннського інституту майбутнього ринку праці Ульф РіннеФото: privat

В цілому конкуренція за робочі місця присутня завжди. Це стосується як іммігрантів, так і місцевих жителів. Але з наукової точки зору немає доказів того, що місцеві стають безробітними через міграційні процеси. Навпаки - якщо б не було імміграції до ФРН, рівень безробіття був би в рази вищим. Адже ця теза (про витіснення німців з ринку праці переселенцями - Ред.) базується на тому, що на ринку праці начебто існує якесь стале число робочих місць. Але таке припущення не відповідає реальності. Передусім на ринку висококваліфікованих працівників жодного витіснення не відбувається.

Є ще одна цифра, яка викликає зовсім інші питання. За словами федерального міністра внутрішніх справ Томаса де Мезьєра, до 20 відсотків дорослих біженців, які зараз потрапляють до ФРН, є неписьменними. Чи не є це великою проблемою?

Відповідати на це питання потрібно диференційовано. Адже у випадку з біженцями йдеться здебільшого про людей, які просять політичного притулку. З моєї точки зору, немає жодного підґрунтя для того, аби розглядати цих осіб передусім з економічної перспективи чи дивитися, наскільки корисними вони є для Німеччини. Зовсім інше питання, відповідь на яке потрібно шукати в другу чергу: до нас приїздять так багато біженців, для кого з цих людей ми, може, могли б створити інший легальний шлях імміграції до Німеччини, окрім політичного притулку.

Ми говорили про можливу конкуренцію за робочі місця між переселенцями та місцевими жителями. Чи вбачаєте Ви небезпеку такої конкуренції в секторі низькооплачуваної праці?

Безумовно, в певних конкретних випадках може траплятися конкуренція. Утім, якщо подивитися в минуле, то можна побачити, що в результаті розширення Євросоюзу на схід, такий феномен у значних масштабах ми не спостерігали. Це означає, що в цій новій ситуації знову потрібно дуже уважно спостерігати за розвитком, але, як правило, іммігрують не лише люди з сектору низькооплачуваної праці, але й висококваліфіковані працівники. А вони, в свою чергу, докладаються до появи нових робочих місць. Якщо дивитися на це зі стратегічної перспективи, це не призводить до жодних проблем, які варті того, аби про них говорити.

Які поради щодо вирішення ситуації з біженцями Ви маєте?

Нам потрібно терміново почати думати над створенням імміграційного закону. При цьому йдеться також і про те, аби створити легальний доступ до німецького ринку праці зокрема й для людей з середньою професійною кваліфікацією. Адже Німеччина останнім часом потребує дедалі більше таких працівників. Тобто йдеться також про людей, які не мають вищої освіти.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою