1. Przejdź do treści
  2. Przejdź do głównego menu
  3. Przejdź do dalszych stron DW

Cisza nad polami i łąkami. Ptaki wymierają

24 stycznia 2019

Skowronek, szpak, czajka – coraz rzadziej się je słyszy i widzi. Od 1980 r. zniknęła ponad połowa gatunków ptaków uważanych za pospolite. Problem ma cała Europa.

https://p.dw.com/p/3C5ii
Czajka zwyczajna
Czajka zwyczajnaZdjęcie: Andreas Trepte

Monitoring ptaków polnych oparty na obserwacjach ornitologów z całej Europy wykazuje dramatyczny spadek liczebności jeszcze nie tak dawno powszechnych gatunków, wśród nich skowronków, czajek czy szpaków.

Europejska Rada Liczenia Ptaków (European Bird Census Council) w holenderskim Nijmegen porównała ich liczebność z lat 1980 i 2016. Z raportu wynika, że w Europie zniknęło w tym czasie 56 procent ptaków polnych. Wyniki badania dotyczące Niemiec przerastają nawet najgorsze oczekiwania oparte na obserwacjach dokonanych już wcześniej przez ornitologów. Niemiecka organizacja ochrony środowiska NABU wychodzi wręcz z założenia, że polnych ptaków jest dziś w Niemczech o 40 procent mniej niż w latach 80-tych XX wieku. Wyraźny spadek ich liczebności potwierdza też Federalny Urząd Ochrony Środowiska.

Skowronek kojarzy się z latem, polami i wakacjami; w Europie jest go niestety coraz mniej
Skowronek kojarzy się z latem, polami i wakacjami; w Europie jest go niestety coraz mniejZdjęcie: picture-alliance/dpa/A. Neuthe

Ptakom brakuje przestrzeni życiowej

„Są to alarmujące dane” – ocenia szef NABU Leif Miller. Odpowiedzialnością za tę sytuację obciąża przede wszystkim intensywny system produkcji rolnej. Obecność ptaków jest niezawodnym wskaźnikiem zdrowego krajobrazu. Kurczenie się ptasich populacji dowodzi wyjałowienia pól i łąk. Ptakom brakuje miejsc lęgowych i pożywienia – insektów, ziół. Federalny Urząd Ochrony Środowiska dopatruje się też przyczyn takiej sytuacji w coraz gęstszej zabudowie. Ptakom coraz trudniej znaleźć przestrzeń życiową.

Liczebność ptaków polnych w Europie utrzymuje się od 2012 roku na nadzwyczaj niskim poziomie. I nie ma widoków na poprawę, ostrzega NABU.

Szpak był uhonorowany w ub.r. w Niemczech tytułem „ptaka roku”
Szpak był uhonorowany w ub.r. w Niemczech tytułem „ptaka roku”Zdjęcie: picture-alliance/dpa/J. Stratenschulte

Niepokojąca sytuacja też w Polsce

W najmłodszych krajach członkowskich UE, w tym w Polsce, Bułgarii czy na Łotwie ornitolodzy zaobserwowali jeszcze szybsze kurczenie się populacji ptaków polnych niż np. w Niemczech. NABU tłumaczy to unijnymi dotacjami rolnymi, które wspierają produkcję rolną szkodliwą dla środowiska.

W końcu stycznia unijni ministrowie rolnictwa będą obradowali w Brukseli na temat działań na rzecz ochrony środowiska w ramach wspólnej polityki rolnej w latach 2021-2018. Leif Miller domaga się by niemiecka minister rolnictwa Julia Klöckner (CDU) zdecydowanie opowiedziała się na rzecz polityki rolnej przyjaznej dla środowiska.

(dpa / stas)

Der Kiebitz Vanellus vanellus
Zdjęcie: Andreas Trepte