1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Штайнмаєр попросив у Польщі вибачення за Другу світову війну

Валерій Сааков | Марія Думанська
1 вересня 2019 р.

Президент ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр у Варшаві на заходах з нагоди 80-х роковин початку Другої світової війни попросив пробачення за історичну провину Німеччини.

https://p.dw.com/p/3Op2p
Франк-Вальтер Штайнмаєр
Франк-Вальтер ШтайнмаєрФото: picture-alliance/dpa/B. v. Jutrczenka

Президент ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр (Frank-Walter Steinmeier) визнав скоєні німцями злочини  під час Другої світової війни та попросив пробачення за них. Відповідну заяву Штайнмаєр зробив у неділю, 1 вересня, у Варшаві під час церемонії з нагоди 80-х роковин початку Другої світової війни. "Ця війна була німецьким злочином. Я прошу пробачення за історичну провину Німеччини", - сказав президент ФРН.

Схожу заяву Штайнмаєр зробив раніше у неділю вранці під час церемонії вшанування жертв Другої світової війни, що відбулася в польському місті Велюнь. "Я схиляю голову перед жертвами нападу на Велюнь. Схиляю голову перед польськими жертвами німецького насильницького панування. І я прошу пробачення", - сказав Штайнмаєр під час своєї промови, цитує агенція новин dpa. Ці слова президент ФРН виголосив німецькою та польською мовами.

Щодо скоєного німцями під час Другої світової війни федеральний президент наголосив: "Ми ніколи не забуватимемо. Ми хочемо й будемо пам'ятати. І приймаємо ту відповідальність, яку дає нам наша історія". Згодом він додав, що відповідальність німців за Другу світову війну "не промине".

Важливість примирення

Водночас Штайнмаєр вказав на те, що попри всі жахіття історії Польща та Німеччина зуміли простягнути одна одній руку примирення. "Ми вкрай вдячні за цю простягнуту руку, за готовність Польщі спільно йти шляхом примирення", - сказав Штайнмаєр. Президент ФРН також наголосив, що Німеччина прагне йти цим шляхом примирення разом із Польщею.

Пам'ятний захід у місті Велюнь відбувся 1 вересня рано-вранці ще до сходу сонця. Крім Штайнмаєра, в ньому взяв також участь і президент Польщі Анджей Дуда. В своєму виступі Дуда наголосив, що "Друга світова війна змінила світ" і про це ніколи не можна забувати. Крім того, він подякував німецькому колезі, що той прибув у Велюнь та зазирнув правді в вічі.

1 вересня 1939 о 4:40 літаки люфтваффе Гітлера розпочали масивні бомбардування цього польського міста. Хоч Велюнь не мав жодного військового чи стратегічного значення, це польське місто, що на той час налічувало близько 15 тисяч жителів, зазнало величезних руйнувань. Тоді загинуло більше тисячі містян - чоловіків, жінок та дітей, нагадує інформагенція epd. Інтенсивні бомбардування, що тривали багато годин, зруйнували до 70 відсотків міста. Центр Велюня було зруйновано на 90 відсотків. 

Вшанування жертв Другої світової війни у місті Велюнь
Багато учасників заходу тримали свічкиФото: picture-alliance/dpa/B. von Jutrczenka

Понад 250 іноземних гостей

Загалом для участі у пам'ятних заходах з нагоди 80-х роковин початку Другої світової війни, що проводяться в Польщі, прибуло понад 250 запрошених іноземних гостей. Серед гостей канцлерка ФРН Анґела Меркель (Angela Merkel), прем'єр-міністр Франції Едуар Філіпп та прем'єр-міністр Бельгії й майбутній президент Європейської Ради Шарль Мішель, представники Єврокомісії, а також президент України Володимир Зеленський і глави держав та урядів таких країн, як Чехія, Литва, Словаччина, Хорватія та Угорщина.

У списку запрошених був і президент США Дональд Трамп. Однак через наближення урагану "Доріан" до узбережжя США він відмовився приїхати. США представлятиме на цих пам'ятних заходах віце-президент Майк Пенс.

Голокост: німці вшановують пам’ять закатованих (28.08.2019)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою