1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Звіт SIPRI: Військові витрати України зросли попри пандемію

Дмитро Каневський | Олександра Йолкіна
26 квітня 2021 р.

У 2020 році Україна залишалася у топ-40 країн світу за обсягами видатків на оборонну сферу, повідомляє SIPRI. Загалом світові витрати на оборону досягли у 2020-му рекордних показників.

https://p.dw.com/p/3sUg8
Навчання української армії у Житомирській області
Навчання української армії у Житомирській області (архівне фото)Фото: Getty Images/AFP/S. Supinsky

У 2020-му році Україна залишалася серед топ-40 країн світу за видатками на військові потреби. Про це свідчать дані, представлені у щорічній доповіді Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI). Доповідь опубліковано в понеділок, 26 квітня.

За рік позиції України у цьому рейтингу суттєво не змінилися - країна піднялася на один рядок, з 35 місця у 2019 році на 34-те. Стокгольмські дослідники оцінюють видатки Києва на оборонну сферу в 2020 році у 5,9 мільярда доларів США. Йдеться, згідно з наведеними у звіті даними, про збільшення Києвом видатків на ці цілі на 11 відсотків у порівнянні з 2019-м і на 198 відсотків у порівнянні з 2011 роком. Торік військові витрати України дорівнювали 4,1 відсотка ВВП держави, у глобальному вимірі вони становлять 0,3 відсотка усіх військових видатків у 2020-му.

Виступ президента Зеленського під час церемонії відзначення Дня незалежності України
Виступ президента Зеленського під час церемонії відзначення Дня незалежності України, 24 серпня 2020Фото: Reuters/V. Ogirenko

Президент України Володимир Зеленський минулого року напередодні відзначення Дня незалежності заявив, що йдеться про "найбільший бюджет на оборону в історії" держави. "Ми чудово розуміємо, що супутником бойового досвіду обов'язково має бути сучасне озброєння та техніка. Саме тому загальний ресурс на національну безпеку і оборону порівняно з минулим роком збільшено майже на 28 мільярдів гривень", - сказав тоді Зеленський.

Читайте також: Реформа ОПК України: що постане на "руїнах" "Укроборонпрому"?

Дедалі більше країн НАТО витрачають на оборону 2 відсотки ВВП

Загалом у світі, незважаючи на пандемію COVID-19, продовжився тренд щодо нарощування військових витрат. Загалом йдеться про рекордну суму - майже два трильйони (1,98 трильйона) доларів США. Зростання світових витрат на військові потреби в порівнянні з 2019 роком становило 2,6 відсотка, а з 2011-м - 9,3 відсотка. При цьому збільшилася і частка ВВП, що виділяється країнами на оборону. Якщо в 2019 році цей показник становив у середньому 2,2 відсотка, то в 2020 році - вже 2,4 відсотка.

Експерти SIPRI пояснюють це тим, що через наслідки пандемії ВВП більшості країн світу скоротився. А це, своєю чергою, призвело до зростання частки військових витрат відносно обсягу ВВП - незалежно від того, чи збільшилися витрати на оборону в абсолютних цифрах, зазначається в доповіді.

Наприклад, це дозволило низці країн НАТО виконати взяті на себе в рамках Альянсу зобов'язання  щодо обсягу видатків на оборону щонайменше у два відсотки від ВВП. Якщо в 2019 році цього цільового показника дясягли лише дев'ять членів НАТО, то в 2020 році - вже 12. До цього переліку вперше з 2009 року увійшла і Франція.

Читайте також: Столтенберг: Про вступ України до НАТО вирішуватимуть члени Альянсу, а не Росія

Корективи COVID-19

Минулого року деякі країни (наприклад, Чилі та Південна Корея) офіційно перенаправили частину коштів, що призначалися на військові потреби, на боротьбу з пандемією COVID-19.

Низка інших держав, включно з Росією та Бразилією, також витратили на оборону менше, ніж спочатку планувалося. В цілому ж у 2020 році пандемія істотно не вплинула на світові військові витрати, констатує експерт SIPRI Дієго Лопес да Сільва.

Понад 80 відсотків усіх асигнувань - 1,603 трильйона доларів - припадають на 15 країн-лідерів рейтингу SIPRI за військовими витратами. У свою чергу в топ-п'ятірку рейтингу входять США, Китай, Індія, Росія і Великобританія: на ці країни припадає 62 відсотки всіх глобальних військових витрат.

Читайте також: Великобританія посилить протидію загрозам від Росії та Китаю в космосі

США лідирують у списку SIPRI з великим відривом

Незмінним лідером списку залишаються США. У період з 2010 по 2017 бюджет Пентагону скорочувався, проте за президента Дональда Трампа знову встановився тренд на його збільшення. У 2020 році витрати США на оборону зросли на 4,4 відсотка, досягнувши 778 мільярдів доларів - це 39 відсотків загальносвітових витрат.

Американські військові в Афганістані
Американські військові в АфганістаніФото: Brian Harris/Planet Pix/ZUMA/picture alliance

Як пояснює дослідниця SIPRI Александра Маркштайнер (Alexandra Marksteiner), основні статті витрат американського військового бюджету - це великі інвестиції у галузь високих технологій. Також триває програма модернізації армії, яка стосується як звичайного, так і ядерного озброєння. "Це відображає стурбованість США, що зростає, у зв'язку з погрозами, які, як вважають у Вашингтоні, лунають з боку його стратегічних конкурентів, зокрема Китаю та Росії", - зазначає експертка.

Читайте також: США після Росії теж продовжили дію договору СНО-3

Військові витрати Китаю зростають 26 років поспіль

Друге місце в рейтингу SIPRI стабільно посідає Китай, який безперервно нарощує оборонний бюджет вже 26 років поспіль. У 2020 році Пекін витратив на озброєння і модернізацію своєї армії 252 мільярда доларів - на 76 відсотків більше, ніж десять років тому.

Китай посідає друге у світі місце за військовими видатками
Китай посідає друге у світі місце за військовими видаткамиФото: picture alliance/Photoshot/L. Xiao

При цьому, на відміну від інших світових лідерів рейтингу SIPRI, частка витрат на оборону відносно обсягу китайського ВВП не збільшилася. Це пояснюється тим, що ВВП Китаю в 2020 році не скоротився, а навпаки - зріс, підкреслюють автори звіту.

Слідом за США і КНР третю позицію в списку посідає Індія. У 2020 році військові витрати Нью-Делі зросли на 2,1 відсотка і досягли майже 73 мільярдів доларів.

Читайте також: Скандал довкола "Мотор Січі": КНР тепер активізує шпигунство заради доступу до технологій?

Росія витрачає на оборону 4,3 відсотка ВВП

РФ посідає четверте місце в рейтингу другий рік поспіль. У 2020 році Москва витратила на оборону 61,7 мільярда доларів - на 2,5 відсотка більше, ніж роком раніше, і на 26 відсотків більше, ніж десять років тому. Незважаючи на це, витрати Кремля на військові потреби в 2020 році виявилися на 6,6 відсотка нижчими, ніж було передбачено спочатку: автори SIPRI пояснюють це економічними наслідками пандемії.

Варто зазначити, що Росія входить в десятку країн світу з найвищою часткою оборонних витрат щодо ВВП: в РФ цей показник становить 4,3 відсотка. На сьогодні Москва залишається беззаперечним лідером за обсягом військових витрат у Східній Європі.

Читайте також: Міноборони Німеччини застерігає від військового потенціалу Росії та Китаю

Військовий бюджет нарощує і Німеччина

П'ятірку лідерів списку замикає Великобританія, яка виділила у 2020 році на оборонні потреби 59,2 мільярда доларів.

У свою чергу Німеччина із загальним військовим бюджетом в 52,8 міяльрда доларів посідає в рейтингу SIPRI сьому позицію: ця сума становить 1,4 відстка від ВВП країни. Витрати ФРН на оборону при цьому постійно зростають: за останні десять років на 28 відсотків, а в порівнянні з 2019 роком - на 5,2 відсотка. Очікується, що Берлін продовжить нарощувати військові витрати і в 2021 році.