1. Idi na sadržaj
  2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Tesla deklasirao nemačke automobilske gigante?

8. novembar 2021.

Sjajni poslovni rezultati, rekordan promet i profit, tržišna kapitalizacija od bilion dolara. To je ukratko trenutno stanje kod Tesle. Da li je američki proizvođač e-automobila zaista deklasirao nemačku konkurenciju?

https://p.dw.com/p/42iIb
Foto: Tang Ke/Costfoto/picture alliance

Budućnost je električna – u to su uvereni mnogi automobilski stručnjaci. Ali koje će firme od toga profitirati? Trenutno je tu Tesla broj 1. Do decembra 2020. u svetu je registrovano oko 1,38 miliona novih vozila tog proizvođača iz Teksasa.

Još nečim može da se pohvali šef Tesle Ilon Mask: dosada najuspešniji e-auto na svetu je njegov Model 3. Do kraja prošle godine ukupno je prodato oko 813.000 komada tog modela. Ove godine u septembru taj automobil postao je najprodavaniji model generalno, pretekao je čak i Folskvagenov Golf.

Tesla je stazama uspeha. Elektro-automobili drugih proizvođača, kineskog BYD ili nemačkog Folksvagena na globalnom tržištu nisu ni približno tako uspešni, potvrđuju podaci o prodaji vozila.

-pročitajte još: Gužva oko Tesle

Herc se odlučio za Teslu

Snažan impuls rastu vrednosti Teslinih deonica nedavno je dao Herc (Hertz). Firma koja se bavi iznajmljivanjem vozila (rent-a-kar) najavila je da do kraja iduće godine namerava da kupi 100.000 Teslinih elektro-automobila. Pritom izgleda Tesla u tom poslu uopštene mora Hercu da daje nikakav popust na količinu naručenih vozila – tako je bar na Tviteru objavio Ilon Musk. Potražnja za njegovim automobilima je, kaže, mnogo veća od kapaciteta proizvodnje. Ipak, dodao je, ugovor sa Hercom još nije potpisan.

A ako do tog posla ipak dođe, Tesla bi na taj način mogao da dopre i do mušterija koje do sada nisu previše razmišljale o elektro-automobilim. „Vozila koje rent-a-kar firme iznajmljuju u kontaktu su s mnogim ljudima, uglavnom solventnim kupcima. Korišćenje tih vozila je nešto poput probne vožnje“, kaže auto-stručnjak Štefan Bracel iz nezavisnog istraživačkog instituta pri Visokoj poslovnoj školi u nemačkom Bergiš-Gladbahu.

Moguće je da dođe do porasta potražnja, ali to ne mora da rezultira i porastom prodaje. Taj dil će pomoći Tesli, ali samo u ograničenom obimu, smatra Bracel, jer. „Tesla nema problema s potražnjom, ali ima sa proizvodnjom“.

Ipak, već i sama najava tog posla direktno je uticala na nivo vrednosti Teslinih deonica: tržišna kapitalizacija odmah je porasla na više od bilion dolara. To je otprilike kao vrednost deset (nakon Tesle) najvećih proizvođača automobila u svetu – zajedno.

Lista kompanija koje su u 2020. prodale najviše elektro-automobila
Lista kompanija koje su u 2020. prodale najviše elektro-automobila

Šta to znači za Nemce?

Šta sve to što se događa sa Teslom znači za nemačke proizvođače automobila? Da li ih je pionir e-automobilizma iz Teksasa definitivno deklasirao? U direktorskim kancelarijama nemačkih konkurenata odavno se čuju borbeni pokliči kojima se poziva da se uhvati priključak sa Teslom.

A li Teslina prednost je velika, upozorio je u oktobru svoje menadžere Herbert Dis, šef koncerna Folksvagen. „Znam da neki od vas to mrze, ali u prvom redu je Tesla. Razlika se povećava – oni su sve brži, oni isporučuju. Oni su sve bolji po pitanju proizvodnje automobila i imaju umreženu flotu širom sveta. Oni su jedina marka koja raste uprkos kovidu.“

Nestašica čipova

Tesline rekordne brojke događaju se u vremenima u kojima se većina drugih proizvođača bori s raznim problemima. Nije to samo pandemija, već i problemi s globalnom logistikom. Posebno ih muči nestašica čipova. Stručnjaci očekuju da bi zbog toga mogla da bude smanjena proizvodnja, odnosno da će u ovoj godini biti proizvedeno između sedam i deset miliona automobila manje nešto što je bilo planirano. Neke proizvodne trake čak miruju, fabrike su zatvorene.

Ali ne i kod Tesle. U trećem kvartalu ove godine iz njegovih fabrika širom sveta izašlo je više od 241.000 vozila, odnosno čak 64 odsto više nego u istom kvartalu prošle godine. Za razliku od drugih proizvođača, Tesla tokom korona-krize nije stornirao narudžbine automobilskih delova, dakle i čipova, objašnjava Štefan Bracel. Zbog čega?

Frank Švope iz banke Nord LB taj potez objašnjava činjenicom da se Tesla nalazi u fazi jakog rasta: „Takva kompanija, koja zna da može da proda više nego što može da proizvede, jednostavno nema potrebu da smanjuje narudžbine čipova, za razliku od etabliranih proizvođača.“

„Teslina“ fabrika kod Berlina – vrtoglava brzina gradnje

„Osim toga“, dodaje Bracel, „Tesla je manje ugrožen zbog nestašice čipova zato što taj koncern ima mogućnost da to samostalno nadoknadi“. I u svojoj novoj fabrici koja se upravo gradi u Grinhajdeu u blizini Berlina, Tesla se oslanja na koncept prema kojem ta firma proizvodi sama što je više delova moguće, i zato je manje podložna spoljnim uticajima. Ipak, kriza sa čipovima okrznula je i Teslu, zato što taj proizvođač sarađuje s nekim dobavljačima (npr. Boš ili Kontinental), koji su i sami pogođeni nestašicom čipova, ukazuje Bracel.

Nestašica čipova je, prema Franku Švopeu, razlog zbog kojeg je Model 3 u septembru bio najprodavanije vozilo, razlog zašto je pretekao Golfa. U Folksvagenu bi sigurno radije proizvodili Porše ili električni ID.3, nego Golf ili Polo, tvrdi Švope, i to zato što su kod tih marki marže veće. „U idućim mesecima Model 3 neće nužno i dalje biti najprodavaniji automobil u Evropi“, smatra Švope.

„Polazimo ipak od toga da bi u iduće dve do tri godine neki koncern poput Folksvagena mogao da pretekne Teslu po broju prodatih vozila“, smatra Bracel.

Šef Tesle je itekako svestan snage konkurencije. Nedavno je to i sam priznao kada je govorio o nemačkim proizvođačima. Oni „imaju veliki talent“, napisao je Mask i dodao ocenu prema kojoj će se oni „snažno oporaviti“ od krize.

Učiti od Tesle

Tesla za sada ima jednu veliku prednost: ta firma u mnogim zemljama ima sopstvenu mrežu brzih „super-punjača“ električne energije. Pritom je i proces punjenja baterije jednostavan, dok vlasnici drugih modela moraju najpre da vide gde se nalaze punionice koje su im potrebne, ko im je vlasnik, kako funkcioniše samo punjenje i – kako funkcioniše plaćanje?

-pročitajte još: Veliki problem sa punjačima za električne automobile

Ono što je Tesla godina usavršavao, u međuvremenu su shvatili i drugi. Oni pokušavaju da sklapaju razne kooperacije s drugim preduzećima kako bi i sami izgradili mrežu svojih punionica. Bracel očekuje da bi sve to moglo da potraje nekoliko godina -  za to vreme će Tesline mušterije nastaviti da pune svoje baterije na lagodan i udoban način. Tesla je u međuvremenu počeo da nudi i mogućnost korišćenja „super-punjača“ i drugim e-vozačima.

Burzovna vrijednost kao kladionica

Da li je dakle Teslin visok kurs na berzi opravdan, s obzirom na brojne prednosti u odnosu na konkurenciju? Frank Švope je mišljenja da je tržišna kapitalizacija nešto poput kladionice, da se ljudi klade na to da će Tesla i u budućnosti biti uspešna firma. I Bracel smatra da je berzanska vrednost prilično preterana. „Visoka vrednost Tesle na berzi jeste opravdana ako se imaju u vidu baterije, softver ili operativni sistemi – ali ne baš u tom iznosu.“

Bracel s kritikama analizira i Tesline poslovne ciljeve, prema kojima ta tvrtka u idućim godinama želi da raste stopom od 50 odsto svake godine. Tesla je doduše do sada uspevao da ostvari taj rast, ali u idućim godinama krivulja bi mogla i da se poravna, gledano u procentima“, smatra Bracel. „Nove fabrike jednostavno ne mogu tako brzo da se grade, kako to Tesla priželjkuje. Ipak, polazimo od toga da će Tesla i idućih godina nastaviti da raste u sektoru elektromobilnosti.“

Pratite nas i na Fejsbuku, preko Tvitera, na Jutjubu, kao i na našem nalogu na Instagramu