1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Лідери США і Китаю вперше зустрілися на віртуальному саміті

16 листопада 2021 р.

Джо Байден вперше на посаді президента США зустрівся з головою КНР Сі Цзіньпіном, щоправда віртуально, та наголосив на важливості гарантій, що суперництво між країнами не призведе до конфлікту.

https://p.dw.com/p/4336E
Американська делегація під час віртуального саміту з КНР
Американська делегація під час віртуального саміту Джо Байдена з Сі ЦзіньпіномФото: Susan Walsh/AP Photo/picture alliance

Президент США Джо Байден провів 15 листопада онлайн-зустріч із головою Китайської народної республіки (КНР) Сі Цзіньпіном. Під час переговорів американський лідер заявив, що конкуренція між наддержавами не має перерости в конфлікт, повідомляє у вівторок, 16 листопада, пресслужба Білого дому.

Віртуальний саміт став першою зустріччю лідерів з моменту вступу Байдена на посаду президента у січні. До цього вони обмінювалися посланнями та телефонними дзвінками. За даними міжнародних агенцій, переговори тривали три з половиною години. До Байдена долучились державний секретар США Ентоні Блінкен та кілька помічників. З китайського боку у зустрічі взяли участь начальник канцелярії центрального комітету Комуністичної партії Китаю Дін Сюесян та низка радників. 

Читайте також: Уперше за сім місяців Джо Байден та Сі Цзіньпін провели телефонну розмову

Співрозмовники обговорили складний характер відносин між країнами, сфери спільних інтересів та розбіжності поглядів. Глава КНР назвав американського політика "давнім другом" і висловив упевненість, що Китай та Сполучені Штати мають розширювати спілкування та співпрацю.

Байден і Сі обговорили Тайвань

Байден висловив занепокоєння порушенням Китаєм прав людини в Сіньцзяні, Тибеті та Гонконгу. Американський лідер підкреслив, що США залишаються відданими політиці "єдиного Китаю" та рішуче виступають проти намагань "змінити статус-кво або підірвати мир і стабільність в районі Тайванської протоки".

Також Байден підкреслив важливість вільної та відкритої Індо-Тихоокеанської області та повідомив про рішучість Сполучених Штатів виконувати свої зобов’язання в регіоні. Він також відзначив важливість свободи судноплавства та безпечних польотів

Напруження відносин між КНР і США

Зустріч відбулася на тлі напруженості у двосторонніх відносинах США та КНР. Байден неодноразово критикував Пекін за порушення прав людини на тлі утисків уйгурів та представників інших етнічних і релігійних меншин у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі (СУАР), а також за придушення протестів у Гонконгу.

Крім того, болісним для двосторонніх відносин є питання Тайваню, який відокремився від материкового Китаю в 1949 році. Відтоді він позиціонує себе як незалежна держава, тоді як КНР називає Тайвань своєю відокремленою провінцією, яка у разі потреби має бути об'єднана з Китаєм військовим шляхом. Незалежність острова визнають лише 15 країн світу, втім, це не заважає Тайваню займатися торгівлею з іншими державами. США демонстративно висловлюють підтримку адміністрації Тайваню.

Також напруженість у відносинах між США та КНР посилилася  через торговельні суперечки. Байден вважає Китай найбільшим геополітичним викликом для США в XXI столітті та має намір протистояти посиленню впливу КНР. Водночас він прагне співпраці з Пекіном у справі захисту клімату та інших сферах.

Байден, Зеленський і Путін: як зміниться політика США (09.11.2020)