1. Przejdź do treści
  2. Przejdź do głównego menu
  3. Przejdź do dalszych stron DW

Przyjmowanie uchodźców przez Berlin „na granicy możliwości”

23 października 2022

Berlin wkrótce nie będzie miał już wystarczającej ilości miejsc noclegowych i pieniędzy na zapewnienie pomocy uchodźcom, ostrzega burmistrz Franziska Giffey. W niemieckiej stolicy mieszka teraz 100 tys. Ukraińców.

https://p.dw.com/p/4IZLi
Deutschland l Auto fährt in Berlin in Menschenmenge l Bürgermeisterin Giffey
Burmistrz Berlina Franziska Giffey (SPD)Zdjęcie: Christophe Gateau/dpa/picture alliance

Zdaniem burmistrz Berlina Franziski Giffey stolica jest na granicy swoich możliwości, jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców. „My, szczególnie miasta-landy, a zwłaszcza Berlin jako główny ośrodek przyciągania (uchodźców), wyczerpaliśmy już prawie nasze możliwości” – powiedziała w rozmowie z „Bild am Sonntag".

Apel gmin o wsparcie

Giffey zaapelowała do rządu o przekazanie kolejnych nieruchomości, „aby dobrze zakwaterować ludzi”, o „finansowe wsparcie ogromnych kosztów” i „sprawiedliwy podział” uchodźców  na terytorium całych Niemiec. Również szef niemieckiego Związku Miast i Gmin Gerd Landsberg powiedział gazecie, że potrzebne są konkretne działania, a nie tylko rezolucje.

Opcje zakwaterowania są ograniczone, powiedział. „Wynajmowane są już pokoje hotelowe i przygotowywane są miejsca zbiorowego zakwaterowania, np. w salach gimnastycznych."

Deutschland I Gemeinschaftsunterkunft für Geflüchtete in Berlin-Spandau
Mieszkania dla uchodźców w berlińskiej dzielnicy Spandau Zdjęcie: Frederic Kern/Geisler-Fotopress/picture alliance

Szmyhal ostrzega przed migracyjnym tsunami

Według Giffey już 340 tys. osób z Ukrainy otrzymało w Berlinie pomoc po przyjeździe do Niemiec. Dotychczas w stolicy Niemiec zamieszkało 100 tysięcy osób.

Tymczasem premier Ukrainy Denys Szmyhal ostrzegł przed „migracyjnym tsunami", jeśli rosyjskie wojska będą nadal celowo niszczyć cywilną infrastrukturę Ukrainy.

„Chcą nowego kryzysu uchodźczego w UE. Bo jeśli na Ukrainie  nie będzie już prądu, ogrzewania, wody, to może to wywołać nowe tsunami migracyjne” – powiedział Szmyhal w rozmowie z „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Chcesz skomentować ten artykuł? Zrób to na facebooku! >>