1. Преминаване към съдържанието
  2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Българи стоят зад една от най-големите измами в историята на САЩ

Соня Каникова, Вашингтон14 август 2008

Двама българи са участвали в една от най-големите измами с акции в света през последните години.

https://p.dw.com/p/ExC9
Снимка: DW-Montage/dpa

Фирмата „Снифекс” от Северен Тексас е спечелила незаконно $32 милиона долара от продажби на акции за българско изобретение: ръчно устройство за откриване на експлозиви и бомби.

Срещу всички собственици на тексаската фирма „Снифекс” е заведено дело за манипулации на пазара на акции включващи няколко вида измами. Във фирмата участват американци, датчани и двама българи с централна роля в измамите. Делото срещу „Снифекс” е заведено от Комисията за търговия с ценни книжа на САЩ. В обвинителния акт на комисията се казва, че фирмата е спечелила незаконно $32 милиона долара, твърдейки, че произвежда уникален ръчен детектор за откриване на експлозиви и бомби. Детекторът е бил рекламиран като

изобретение на 50-годишния българин от София Юри Марков,

Umtausch Euro Dollars
Снимка: AP

който е един от собствениците на фирмата. В 33 рекламни съобщения за пресата фирмата твърди, че устройството на Марков можело да открива взривни вещества на разстояние до 100 метра. То е рекламирано като „истински пробив в борбата срещу тероризма”.

През 2005 година „Снифекс” е обявила, че няколко от нейните детектори са били купени от американските военни, които се обучавали да ги изпoлзват и изпробват. На сайт на Марков с информация от 2004 година се твърди, че

устройството е било изпробвано и от българското Министерство на отбраната

Според текст публикуван на сайта, то е провело 9 изпитания при различни условия и е заключило, че устройството „действително открива взривни вещества в количества от над 50 грама”. Фирмата рекламира дори „нова генерация” на детектора, с подобрени функции и чувствителност, твърдейки, че точността на уреда е стигнала 3-4 метра.

Според Комисията за ценните книжа, тези реклами са били измамни. Тяхната цел е била да надуят цените на акциите на фирмата и да дадат възможност на собствениците чрез препордажби да осъществят огромни печалби. Те са успели да вдигнат цените на акциите от $0.80 цента на $6 долара. Пазарната стойност на „Снифекс” е стигнала $474 милиона долара, което се смята за една от най-големите схеми за измама с ценни книжа в близката история.

Във фирмата е участвал и 28-годишният Петър Михайлов от Пазарджик

DAX - Deutscher Aktienindex, Börse in Frankfurt am Main
Снимка: AP

Той е спечелил над $11 милиона долара, Марков малко под $9 милиона. Някои от рекламите за детектора, който също се нарича СНИФЕКС, описват Марков като “виден български инженер и изобретател”.

Адвокатът-защитник по делото настоява, че въпреки обвиненията във финансови манипулации „Снифекс” е легитимно устройство за откриване на бомби” и делото ще докаже това.

Според американската комисия фирмата „Снифекс” се простира от Тексас до България и Дания, представителства може би е имало в Европа, Азия и Африка. Партньорските връзки на фирмата се разследват.