1. Przejdź do treści
  2. Przejdź do głównego menu
  3. Przejdź do dalszych stron DW

Do kościoła w święta? Niemcy zdradzają, czy pójdą – sondaż

Monika Margraf opracowanie
24 grudnia 2025

Co czwarty Niemiec planuje uczestniczyć w nabożeństwie w Boże Narodzenie – wynika z nowego badania.

https://p.dw.com/p/55vb1
Pasterka w Berlinie, 2012
Pasterka w Berlinie, 2012Zdjęcie: Jörg Carstensen/dpa/picture-alliance

Około 26 procent ankietowanych zamierza pójść do kościoła w jeden ze świątecznych dni. To wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Bild” przez instytut INSA na reprezentatywnej próbie 1001 Niemców.

Większość osób, czyli 64 procent, nie planuje iść do kościoła. Kolejne 10 procent stwierdziło, że jest niezdecydowanych.

Co Niemcy będą jeść w Wigilię?

Wigilijny kolacja w Niemczech to często mięso: sałatka ziemniaczana z kiełbasą znajduje się w menu 31 proc. ankietowanych, następnie raclette (12 proc.), gęś (11 proc.) i ryba (10 proc.).

Zupełnie inne danie, być może specjalność rodzinna, planuje podać 33 proc. respondentów. Z kolei 9 proc. nie wie lub nie ma jeszcze konkretnych planów posiłków.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech. Drogo czy tanio?

Nabożeństwa bożonarodzeniowe relatywnie popularne

Nabożeństwa w Wigilię i Boże Narodzenie należą do najpopularniejszych w roku. To, że jedna czwarta zamierza pójść do kościoła w Boże Narodzenie, to dużo w porównaniu z innymi formami uczestnictwa w nabożeństwach i mszach.

Konferencja Episkopatu Niemiec w swoich statystykach za 2024 rok podaje wskaźnik frekwencji na poziomie 6,6 procent wśród wiernych Kościoła katolickiego. Wśród protestantów 2-4 procent wiernych uczęszcza do kościoła w niedziele. Według statystyk Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, w Wigilię Bożego Narodzenia 2023 roku 27,9 procent wiernych wzięło udział w nabożeństwie protestanckim.