Dizel na pumpama preko 2 evra – šta će učiniti vlada?
5. mart 2026.
Dizel na pumpama u Nemačkoj košta u proseku 2,005 evra po litru, prema podacima ADAC-a (Nemačkog automobilskog kluba). To je 25,9 centi više nego u petak pre iransko rata.
Super E10 (premijum bezolovni) je prosečno 1,935 evra, što znači da je skuplji za 15,7 centi u odnosu na petak.
Šta će učiniti vlada?
Stručnjaci objašnjavaju da je dizel trenutno skuplji od benzina, jer je njegova cena obično podložnija ekonomskim krizama – delimično zato što se koristi kao zamena za prirodni gas i igra veću ulogu u industriji. Poslednji put kada su E10 ili dizel koštali više od dva evra u proseku bilo je 2022. godine.
To što se dešava pokreće i diskusiju o mogućem ograničenju cena goriva. Nemačka vlada je, recimo, 2022. od juna do avgusta značajno smanjila poreze na dizel i benzin kako bi pružila olakšanje vozačima s obzirom na visoke cene. U to vreme bilo je oštrih kritika da je to olakšanje samo delimično koristilo potrošačima.
Ima li zloupotreba?
Nemačka ministarka za ekonomske poslove Katerina Rajhe (CDU) najavljuje da će se cene proveriti: „Ispitaćemo da li se situacija zloupotrebljava“, rekla je Rajhe u podkastu Table.Briefings. Dodala je da je u vezi s tim pitanjem u bliskom kontaktu sa Saveznom kancelarijom za kartele.
Nemački ministar finansija Lars Klingbajl takođe je zapretio naftnim kompanijama posledicama ako pokušaju da profitiraju od rata u Iranu i trenutne situacije. „Ne sme biti profiterstva, a političari moraju da deluju i postupaju jasno i dosledno“, rekao je taj lider nemačkih Socijaldemokrata za javni servis ZDF.
Šta su sve razlozi za poskupljenje?
Visoke cene goriva na pumpama posledica su rata u Iranu i zatvaranja Ormuskog moreuza kod obale te zemlje. Taj moreuz igra ključnu ulogu u isporukama nafte i gasa. Od eskalacije u subotu, sirova nafta i gas znatno su poskupeli.
Kristof Titgen iz ADAC-a jedan je od eksperata koji ukazuju da i potrošači doprinose rastu cena. „Situacija sa cenama benzina je teška jer je tržište izuzetno nestabilno – zbog dobavljača i, naravno, vozača.“
ADAC-ova aplikacija za pronalaženje pumpi u okolini sa najjeftinijim gorivom trenutno se koristi pet puta više nego obično. „Ako svi napune rezervoare, biće veća potražnja, a to će dodatno podići cene“, objašnjava Titgen. „Trenutno se nalazimo u začaranom krugu.“