1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Кожен п'ятий молодий німець потерпає від самотності

Олена Оленева
26 червня 2026 р.

Молоді люди у Німеччині почуваються самотніми набагато частіше, ніж ті, кому за 30, з'ясували демографи. Тенденція тривожна: рівень самотності з часу пандемії майже не знизився.

https://p.dw.com/p/5G7AU
Підлітка у ліжку
Люди до 30 потерпають від самотності набагато частіше Фото: Iordache Magdalena/Shotshop/picture alliance

Близько 21 відсотка жителів Німеччини віком від 21 до 30 років дуже відчувають самотність, показало дослідження Федерального інституту демографічних досліджень у Вісбадені (Bundesinstitut für Bevölkerungsforschung, BIB). Публікацію оприлюднено до Тижня боротьби з самотністю, що проходить у Німеччині з 22 до 28 червня 2026 року.

Старші люди сильну самотність відчувають набагато рідше - у віковій групі від 31 до 54 років таких лише 14 відсотків.

Читайте також: У Німеччині зростає тенденція до життя наодинці

Більш самотні - жінки та молодь

34 відсотки опитаних віком від 21 до 54 років повідомляють, що почуваються частково самотніми. З них 16 відсотків скаржаться на сильне почуття самотності, а 18 відсотків - на помірковане. Тут теж сильно помітний розрив між різними віковими групами: тією чи іншою мірою самотніми себе вважають 42 відсотки респондентів віком від 21 до 30 років, а серед більш дорослих цей показник значно нижчий - 31 відсоток.

Особливо самотність дошкуляє молоді, оскільки молоді люди перебувають "на етапі адаптації та переходу", вважає Пауліна Кляйншлемер із BiB. Вона попереджає, що проблема вимагає "цілеспрямованої уваги та вжиття довгострокових заходів".

Жінки потерпають від самотності частіше, ніж чоловіки - 36 відсотків проти 32 відсотків.

Читайте також: Чому людям дуже потрібні друзі - навіть віртуальні?

Пандемія минула - самотність залишилася?

Раніше вчені пов'язували сплеск самотності з пандемією COVID-19 і вимушеною соціальною ізоляцією, однак тепер зрозуміло, що йдеться про довгострокову тенденцію - цифри відтоді майже не змінилися. 2022 року самотніми почувалися 45 відсотків молодих людей і 33 відсотки тих, кому за 30. Сьогодні це 42 відсотки і 31 відсоток відповідно.

Самотність серед молодих людей "стає постійною психосоціальною проблемою, особливо для покоління Z", попереджають науковці. До цього покоління відносять тих, хто народився між 1995 та 2010 роками.

Опитування проводилося зимою 2024-2025 років у рамках тривалого дослідження FReDA. Демографи двічі на рік опитують близько 30 тисяч людей, що дозволяє кразе відстежувати тенденції. 

Самотність серед молоді: чому вона зростає і як її подолати

Пропустити розділ Більше за темою