1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Зеленський: Кожен долар за нафту з РФ - гроші на війну

19 квітня 2026 р.

Президент України розкритикував рішення США продовжити послаблення санкцій щодо російської нафти, нагадавши, що прибутки з неї Москва спрямовує на війну.

https://p.dw.com/p/5CRSA
Володимир Зеленський
Володимир ЗеленськийФото: Genya Savilov/AFP

Президент України Володимир Зеленський у неділю, 19 квітня, заявив, що те, що США продовжили послаблення санкцій проти російської нафти, не відповідає реаліям війни та "підживлює ілюзію російського керівництва", що агресію можна продовжувати. За його даними, лише за цей тиждень війська РФ випустили понад 2360 ударних дронів, більш ніж 1320 керованих авіаційних бомб і майже 60 ракет різних типів по українських містах і громадах.

Нафта на танкерах принесе РФ 10 млрд доларів

"Кожен долар за нафту з Росії - це гроші на війну. Більш ніж 110 танкерів "тіньового флоту" Москви зараз знаходяться в морі. На їхньому борту - понад 12 мільйонів тонн російської нафти, яку завдяки послабленням санкцій знову можна продавати без наслідків. Це 10 мільярдів доларів - ресурс, який прямо конвертується в нові удари по Україні", - зауважив глава держави.

Зеленський наголосив на важливості того, щоб російські танкери зупинялися, а експорт нафти з РФ зменшувався. Він зазначив, що "українські далекобійні санкції продовжують працювати саме на це" та подякував кожному воїну "за влучність", а партнерам - за допомогу в посиленні тиску на Росію.

США подовжили дозвіл на продаж російської нафти

Заява Зеленського пролунала після того, як США продовжили дію ліцензії, яка дозволяє продавати російську нафту та нафтопродукти, завантажені на танкери до 17 квітня. Термін дії нинішнього дозволу - до 16 травня. На тлі цього посолка України у США Ольга Стефанішина також закликала американську адміністрацію відновити санкції проти російської нафти, заявивши, що це в спільних інтересах України та США - "обмежити фінансування, яке Росія використовує для атак на Україну та підтримки противників США".

США вперше послабили санкції проти російської нафти 13 березня, коли війна на Близькому Сході почала суттєво впливати на світовий енергоринок. Метою було знизити ціни на енергоносії, дозволивши країнам легально купувати сотні мільйонів барелів сирої нафти, яку Сполучені Штати внесли до чорного списку.

На цей раз поновлення дозволу сталося після того, як Іран оголосив про відкриття Ормузької протоки та падіння світових цін на нафту.

РФ заробила на війні в Ірані

За даними видання The New York Times від 13 квітня, після послаблення санкцій США Росія щодобово отримувала понад 100 мільйонів доларів додаткових доходів від продажу нафти. За даними Міжнародного енергетичного агентства, доходи РФ від продажу нафти в березні майже подвоїлися порівняно з лютим і становили 19 мільярдів доларів.

Водночас ослаблення санкцій проти РФ не надто вплинуло на світові нафтові ціни, зростання яких адміністрація Дональда Трампа хотіла збалансувати, зазначала NYT.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою