1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

США значно скоротять свій військовий внесок у НАТО - Spiegel

27 травня 2026 р.

Вашингтон вимагає від європейських союзників самостійно забезпечити конвенційну оборону, бо США планують суттєво зменшити надання авіації, кораблів та дронів для оборонної моделі Альянсу, пише Spiegel.

https://p.dw.com/p/5EQb4
Американський авіаносець USS Nimitz
Американський авіаносець USS Nimitz Фото: Charles Sholl/Brazil Photo Press/IMAGO

Адміністрація президента Сполучених Штатів Дональда Трампа планує радикально зменшити кількість озброєнь та військовослужбовців для оборонних потреб Північноатлантичного альянсу (НАТО). Про це в середу, 27 травня, повідомило німецьке видання Spiegel з посиланням на результати закритої зустрічі у штаб-квартирі Альянсу.

За наявною інформацією, посланець міністра оборони США Піта Гегсета - його радник Александр Велес-Грін - провів брифінг для представників країн-членів блоку. Він заявив, що Вашингтон надалі надаватиме значно менше ключових військових спроможностей у межах моделі сил НАТО, затвердженої у 2022 році після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

У Вашингтоні вже не хочуть розподілу фінансового тягаря

За інформацією видання, США вимагають переходу від системи розподілу фінансового тягаря на оборону, де американська сторона забезпечувала близько половини можливостей, до моделі перенесення навантаження на Європу. Запропоновані Вашингтоном цифри виявилися значно жорсткішими за очікування європейських дипломатів, пишуть журналісти.

Зокрема, плани Вашингтона передбачають скорочення американського внеску бойовими літаками приблизно на третину, суттєве зменшення кількості стратегічних бомбардувальників, зменшення надання есмінців Військово-морських сил США, повну відмову від залучення американських підводних човнів у рамках Альянсу, а також мінімізацію участі в забезпеченні бойових і розвідувальних дронів.

Водночас посланець США чітко дав зрозуміти, що Вашингтон має намір і надалі зберігати ядерне стримування в Європі. Натомість відповідальність за конвенційну оборону континенту європейці, на переконання США, повинні майже повністю перебрати на себе.

Вимоги до європейських союзників

Американська сторона назвала цей крок логічним та реалістичним, оскільки європейські країни вже збільшують оборонні видатки. Натомість у Брюсселі озвучені американцями плани сприймають як початок епохи "НАТО 3.0", а європейські урядовці вважають ситуацію критичною, оскільки замінити американські авіаносці чи стратегічні бомбардувальники, здатні нести ядерну зброю, буде важко. Компенсація дефіциту літаків можлива лише шляхом поточних поставок літаків п'ятого покоління F-35 - перші такі машини Бундесвер має прийняти наступного року в США, а Польща нещодавно отримала перші три одиниці.

Сигнал Вашингтона є недвозначним: союзники мають якомога швидше самостійно закрити утворені прогалини в оборонній архітектурі. Конкретні пропозиції щодо того, які країни, в яких сферах і коли зможуть замінити американські сили, європейці повинні надати до початку червня - на заплановану конференцію з формування й надання сил (Force Sourcing Conference), пише видання.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою

Більше публікацій