1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

В Ірані виведено з ладу завод із виробництва важкої води

Кіра Красовська | Анастасія Шепелева
30 березня 2026 р.

Завод в іранському місті Хондаб був сильно пошкоджений внаслідок ізраїльського удару та припинив роботу, повідомило Міжнародне агентство з атомної енергії. На підприємстві не було задекларованих ядерних матеріалів.

https://p.dw.com/p/5BMEA
Іранський ядерний комплекс у Хондабі
Ядерний комплекс у ХондабіФото: dpa/picture alliance

Завод із виробництва важкої води в місті Хондаб на заході Ірану був сильно пошкоджений внаслідок удару, завданого 27 березня, і більше не функціонує. Про це 29 березня повідомило Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) з посиланням на супутникові знімки та інформацію про завод. В агенції додали, що на підприємстві не було задекларованих ядерних матеріалів.

Іранська державна новинна агенція Fars повідомляла, що завод у Хондабі зазнав бомбардування. Влада Ірану заявила, що при цьому ніхто не загинув, і що витоку радіоактивних матеріалів немає. Ізраїльські військові пізніше підтвердили, що завдали удару по підприємству, обґрунтувавши це спробами іранської сторони відновити його після торішньої атаки.

Важководний реактор, який входить до одного комплексу з заводом у Хондабі, зазнавав ударів у червні 2025 року під час попередньої військової операції США та Ізраїлю проти іранської ядерної програми. Тоді у МАГАТЕ заявили, що підприємство ще не було добудоване, відповідно, ядерних матеріалів на ньому не було.

Тяжка вода приблизно на 10 відсотків щільніша за звичайну через свій склад, що включає більш важкий ізотоп водню. Вона може використовуватися для уповільнення нейтронів у ядерних реакторах як основа для отримання радіоактивного ізотопу водню, відомого як тритій.

Удари по ядерному об'єкту в Натанзі

21 березня США та Ізраїль завдали удару по значно відомішому іранському ядерному об'єкту - комплексу зі збагачення урану в Натанзі. МАГАТЕ тоді не зафіксувало підвищення рівня радіації навколо об'єкта. Організація з атомної енергії Ірану (ОАЕІ) також заявила, що витоку радіоактивних матеріалів не сталося, і небезпеки для мешканців прилеглих районів немає.

Комплекс у Натанзі складається з наземних та підземних установок для збагачення урану. Загалом на об'єкті понад 10 тисяч центрифуг. За оцінкою МАГАТЕ, у Натанзі проводилося збагачення урану до 60 відсотків. Для експлуатації атомної електростанції достатньо матеріалу, збагаченого до рівня 3–5 відсотків, для створення ядерної бомби необхідно досягти рівня 90 відсотків.

Як і реактор у Хондабі, комплекс у Натанзі зазнавав ударів у ході американо-ізраїльської операції влітку 2025 року. Тоді наземні центрифуги були знищені, а доля підземних залишилася неясною. Президент США Дональд Трамп заявляв, що ключові ядерні об'єкти Ірану "цілком зруйновані", і на їхнє відновлення підуть роки.

Пропустити розділ Більше за темою